Заместник-министър Русинова представи деинституционализацията в България на конференция в Брюксел

Заместник-министър Русинова представи деинституционализацията в България на конференция в Брюксел

 

Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова представи резултатите от досегашното изпълнение на реформата за деинституционализация на грижите за деца в България и дейностите, които предстоят при реализирането на процеса в бъдеще на конференция на високо ниво в Брюксел, Белгия. Темата на форума беше „Да не изоставяне нито едно дете – семейства, а не институции“.

 

В изказването си тя обърна внимание, че деинституционализацията не свършва с извеждането на децата от институциите, започва оттам. Най-важното е, че децата получават постоянна подкрепа, за да се развиват като уверени и независими млади хора. Продължаването на процеса на деинституционализация, осигуряването на най-ефективната грижа за децата и закрилата на децата са сред най-големите приоритети на правителството на  България, каза Русинова.

 

Тя посочи, че в резултат на реформата броят на децата в специализирани институции в България е намалял от 7587 през 2010 г. до 842 през април 2018 г. или с почти 90%. В края на 2017 г. делът на децата, настанени в семейства на близки и приемни семейства е по-висок с 50% в сравнение с тези, които през 2010 г. са били в резидентни услуги

 

За последните 8 години броят на специализираните институции за деца е намалял със 75% от 137 на 33. 104 институции за деца бяха затворени. За същия период бяха разкрити 606 социални услуги в общността, чието финансиране беше поето от бюджета на държавата.  Значителни инвестиции бяха направени и в укрепването на капацитета на системата за закрила на детето и специалистите, работещи в нея, каза заместник-министърът.  

 

Русинова посочи, че в плана за продължаване на деинституционализацията се предвижда до 2025 година в България да се разкрият 149 нови социални услуги, които ще се ползват от над 7000 деца и техните семейства. Изпълнението на плана се финансира от държавния бюджет и три оперативни програми: „Региони в растеж“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“ на обща стойност над 318 млн. лв.

 

Планираме да разширим и услугите за ранна интервенция на увреждания и индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания на национално ниво, каза още заместник-министър Русинова. Тя добави, че в рамките на Българското председателство Съвета на министрите на ЕС по заетост и социална политика ще приеме заключения за ранното детско развитие. Русинова представи и проекта на регламент Европейски социален фонд плюс, който е важен инструмент за постигане на целите на деинституционализацията, защото най-малко 25% от бюджета му ще бъде насочен към мерки за насърчаване на социалното включване

 

Водещи новини

Времето