Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова се срещна с посланика на Швейцария Денис Кнобел по повод окончателното му отпътуване от България след приключване на мандата му у нас. Зам.-министър Русинова изрази своето удовлетворение от доброто сътрудничество между двете страни и успешните съвместни проекти на Министерството на труда и социалната политика и швейцарското посолство.
Като пример за ползотворното взаимодействие тя посочи реализирането на проекта на БЧК „Домашни грижи за независим и достоен живот”, който се реализира в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Швейцарския червен кръст и Министерството на здравеопазването. Проектът, който стартира през 2012 г., цели да създаде модел за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда в България, като форма на дългосрочна грижа за възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания, каза Русинова.
Тя посочи, че МТСП е активен участник в Програмата за сътрудничество „България-Швейцария” и по два други проекта за интеграция на малцинствата. Става въпрос за проектите: „Насърчаване на социалния диалог и подобряване на условията на труд на работниците и служителите” , който приключи през 2017г., както и Програма за подкрепа на социалното включване на ромите и другите уязвими групи по Споразумението за „Фонд за реформи, свързани с включването на ромите и другите уязвими групи”.
По време на срещата бяха обсъдени и резултатите, постигнати от Българското председателство по време на Съвета на ЕС по заетост и социална политика, което се проведе на 21 юни в Люксембург. Тогава беше постигнат общ подход по Директивата за равновесието между професионалния и личния живот, Директивата за прозрачни и предвидими условия на труд и Регламента за координация на системите за социална сигурност на страните членки. И трите законодателни предложения имат ключово значение за засилване на социалното измерение на Европа. Постигнатото от Българското председателство съгласие ще допринесе за практическото приложение на принципите на Европейския стълб на социалните права за осигуряване на по-добър достъп до пазара на труда, по-справедливи условия на труд и по-добра социална закрила на гражданите на Европа.