Решения от заседание на КФН от 30.08.2006 г.

Решения от заседание на КФН от 30.08.2006 г.

На свое заседание от 30.08.2006 г. Комисията за финансов надзор взе следните решения :

1. КФН отне лиценза за извършване на дейност като инвестиционен посредник на “Брокерс груп" АД, гр. София. Основание за отнемането на лиценза са констатирани системни нарушения на ЗППЦК и актовете по прилагането му.

Към момента има влезли в сила наказателни постановления за 5 нарушения. От 2003 г. до сега  са издадени наказателни постановления и за други нарушения на ЗППЦК и актовете по прилагането му , като по тях се очаква  окончателно произнасяне на съда.

Сред констатираните нарушения са:  продажба на 1 000 000 броя компенсаторни инструменти, собственост на клиент на инвестиционния посредник, без съгласието на клиента; незпълнение при  първа възможност на клиентски поръчки;  незаверяване на копия от документите за самоличност на пълномощниците на двама клиенти на посредника.

Решението на КФН за отнемане на лиценза на  “Брокерс груп" АД е взето с оглед  защита на интересите на инвеститорите и цели гарантиране на  стабилността и  общественото доверие в пазара на ценни книжа.

2. Потвърди проспект за вторично публично предлагане на емисия облигации, издадена от «Българо-Американска Кредитна Банка» АД . Емисията, с ISIN код BG 2100010060, е в размер на 25 000 000 евро, разпределени в 25 000 броя ипотечни, лихвоносни, петгодишни облигации с номинална и емисионна стойност 1000 евро всяка. Облигациите са с фиксирана лихва за периода от датата на сключване на облигационния заем до първото купонно плащане на 30 септември 2006 г. в размер на 3,577% годишно и с плаваща лихва за останалия период до падежа в размер на шестмесечен EURIBOR + 0,64% на годишна база. Датата на емитиране на облигационната емисия е 30.03.2006 г., падежът – 30.03.2011г.
Емисията облигации се вписва в публичния регистър на КФН.

3. Издаде разрешение на „Карол Капитал Мениджмънт” ЕАД да  организира и управлява договорен фонд „ Адванс Източна Европа”

Основна цел на ДФ „ Адванс Източна Европа” е нарастване стойността на инвестициите на притежателите на дялове чрез реализиране на капиталова печалба при поемане на умерено до високо ниво на риск.  Номиналната стойност на един дял е 1 евро. Фондът ще инвестира преимуществено (при нормални условия най-малко 75% от активите си) в акции на големи компании, приети за търговия на регулирани пазари в нововъзникналите такива на Източна Европа, включени в основни фондови индекси. Освен инвестиции в горепосочените инструменти, фондът ще осъществява и инвестиции в акции, които не участват в основните фондови индекси, но притежават потенциал за дългосрочен растеж.  С цел осигуряване на ликвидност портфейлът на фонда може да включва пари в брой, дългови ценни книжа и инструменти на паричния пазар.

4. Вписа емисия акции, издадена от ЗД „Евро Инс” АД, издадена в резултат на увеличаване капитала на дружеството. Емисията е  в размер на 1 499 996 броя обикновени, безналични акции с номинална стойност от 1 лв. всяка и емисионна стойност от 3.30 лв..

5. КФН взе решение за освобождаване от длъжност на Борислав Попов като заместник-председател на УС на Фонда за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа по негова молба.

6. Взе решение  за определяне на критериите, на които трябва да отговарят презастрахователните договори на застрахователите, подали заявление за издаване на лиценз за извършване на застраховане по застраховка по т. 10.1 от раздел ІІ, буква „А” на приложение № 1, както и документите, удостоверяващи изпълнението на критериите.
Законът за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането (обн., ДВ, бр. 54 от 4.07.2006 г.) въведе изискването всеки застраховател, който кандидатства за издаване на лиценз за извършване на застраховане по застраховка по т. 10.1 от раздел II, буква "А" на приложение № 1, да представя в КФН и презастрахователен договор, осигуряващ покритие
на отговорността му по тази застраховка.
7. Взе решение за определяне на критериите, на които трябва да отговаря покритието на отговорностите на Гаранционния фонд по Кодекса за застраховането, закупено на международния презастрахователен пазар. Законът за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането (обн., ДВ, бр. 54 от 4.07.2006 г.) въведе задължение за Гаранционния фонд да закупи покритие на отговорностите на международния презастрахователен пазар. Целта на закупуването на това покритие е да гарантира възможността на Гаранционния фонд да извършва плащания на високи по размер обезщетения, включително и такива без лимит на отговорността. По този начин се гарантира правото на увредените лица да получат обезщетение, в случаите когато пътнотранспортното произшествие, съответно вредите, са причинени от водач, управляващ моторно превозно средство, без сключена „Гражданска отговорност”.
Гаранционният фонд застрахова дейността си на база презастрахователен договор от датата на присъединяването на България към Европейския съюз.

Времето