На 26 януари от 10.30 часа, с встъпителна пресконференция в хотел „Родина”, зала 1, Прокуратурата на Република България стартира изпълнението на проект „Укрепване на капацитета на Прокуратурата на Република България при взаимодействие с контролните органи за противодействие на закононарушенията и престъпленията, в защита на обществения интерес и правата на гражданите”.
Проектът е с период на изпълнение 18 месеца, на стойност 858 000лева и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.
Изпълнението на проекта се реализира от екип прокурори и съдебни служители от Върховната административна прокуратура, Върховната касационна прокуратура и Администрацията на главния прокурор.
Обща цел: да се активизира прокурорския надзор за законност върху работата на различните държавни контролни органи, с цел по-пълноценно използване на контролните им правомощия в съответните професионални области и утвърждаване ролята на прокуратурата като координатор и коректив на дейността на контролните институции.
Целеви групи: прокурори от Върховна административна прокуратура ; прокурори от петте апелативни района.
Изпълнението на проекта се налага от факта, че до голяма степен ефективността на работата на прокуратурата се предпоставя и от дейността на останалите контролни органи в страната.
Поради големия брой на специализираните контролни органи, в рамките на проекта е предвидено изследване на взаимодействието на прокуратурата с четири групи от тях.
Първата група включва: Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/; Агенцията за социално подпомагане /АСП/; Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда” /ИА „ГИТ”/.
Втората група включва: Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/; Регионалните инспекции по околната среда и водите /РИОСВ/;Изпълнителната агенция по горите/ИАГ/; Дирекциите на националните паркове.
Третата група включва: Националната ветеринарномедицинска служба /НВМС/;Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве /РИОКОЗ/; Държавната агенция за метрологичен итехнически надзор /ДАМТН/; Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация”.
Четвъртата група включва: Агенцията за държавна финансова инспекция /АДФИ/;Комисията за защита на потребителите /КЗП/; Агенция „Митници”;Агенцията за следприватизационен контрол /АСК/.
Очаквани резултати:
Ø да бъде изработена съвременна методика за по-резултатна дейност на прокурорите от ВАП и тези в петте апелативни района по управление на процеса на съвместна работа с конкретните контролни органи с цел своевременно разкриване и санкциониране на закононарушенията и престъпленията;
Ø отпечатване на методиката и въвеждането й като обучителен модул в програмата на Националния институт на правосъдието;
Ø обучени прокурори по тази осъвременена и усъвършенствана методика;
Ø по-добър нормативен баланс, недопускащ дублиране на контролните функции на конкретните държавни контролни органи и затрудняване взаимодействието на прокуратурата с тези органи;
Ø ефективно взаимодействие между прокуратурата и контролните органи, осигуряващо прозрачност, включително разпознаване на схеми за корупционни практики;
Ø ефективно реализиране на функциите на прокуратурата на координатор и коректив при осъществяване на надзора за законност, чрез по-добра вътрешна организация и разпределение на дейностите, както и чрез повишаване квалификацията на прокурорите.