РИОСВ - София поставя мобилна станция в Драгоман, за да следи качеството на въздуха заради пожар в съседна Сърбия

РИОСВ - София поставя мобилна станция в Драгоман, за да следи качеството на въздуха заради пожар в съседна Сърбия

РИОСВ – София и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към МОСВ създадоха организация за поставянето на мобилна автоматична станция в района на Драгоман.

Допълнителните измервания се налагат заради задимяването вследствие на мащабен пожар на територията на Сърбия, за което се получават множество сигнали в инспекцията. Следят се показателите за качество на атмосферния въздух (КАВ) от постоянните пунктове на ИАОС, разположени в София и Перник. Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в София следи данните от автоматичните измервателни станции (АИС).

Автоматичните пунктовете в София отчитат завишаване само по прах като най-високата отчетена стойност е в 12 часа - 100 микрограма в АИС „Надежда“ при норма 50 микрограма за 24 часа. В АИС „Перник“ отчетената стойност в 12 часа е 34 микрограма. В 13 часа има понижаване на стойностите по показател прах в АИС „Надежда“ – измерени са 59 микрограма.

РИОСВ – София следи ситуацията и ще предостави актуална информация от измервателните станции в рамките на деня.  

Данни от мониторинга на качеството на атмосферния въздух в реално време да се проследяват на интернет страницата на ИАОС на https://eea.government.bg/kav/

Водещи новини

Времето

Полезни линкове