Апелативната прокуратура във Варна чества 20-годишнината от създаването си

Апелативната прокуратура във Варна чества 20-годишнината от създаването си

Днес в конферентната зала на хотел „Аква“ във Варна Варненската апелативна прокуратура чества 20-годишнината от създаването си. За рождена дата се приема 18 март 1998 г., когато с протокол №10 от заседанието на Висшия съдебен съвет  е решено избраните апелативни прокурори и председатели на апелативни съдилища да встъпят в длъжност. В тогавашния състав на Висшия съдебен съвет, взел решението за създаването на апелативните прокуратури и съдилища в България, участва и подкрепя с гласуването си и единственият варненец в тогавашния ВСС - варненският военноокръжен прокурор Бочо Цветков. Решението на Висшия съдебен съвет носи подписа на тогавашния министър на правосъдието Васил Гоцев, който представлява съвета.

С друго решение на ВСС, проведено на 21 януари 1998 г., са определени на основание член 27, т. 2 от Закона за съдебната власт съдебните райони на апелативните съдилища. В т. 2 в района на Апелативния съд със седалище Варна са включени съдебните райони на окръжните съдилища в Силистра, Шумен, Добрич, Варна, Разград и Търговище, респективно и на Апелативна прокуратура във Варна.

Работа на бъдещите изследователи на съдебната система е да решат коя от двете дати да бъде приета за начало на триинстанционното производство в Република България след демократичните промени през 1989 г.

Първият административен ръководител на Апелативната прокуратура във Варна е Васил Миков, сега прокурор във Върховната касационна прокуратура. След него ръководството на АП – Варна, поема Лъчезар Добрилов. Най-дългогодишният административен ръководител е Ружа Големанова, която работи в АП – Варна до септември 2017 г., когато се пенсионира. С най-дълъг стаж като прокурори в АП – Варна, са магистратите  Искра Атанасова и Иван Тодоров.

Преписка №1 на Апелативна прокуратура носи датата 30 март 1998 г. Тя е решена от административния ръководител Васил Миков и е по жалба на гражданин.  

Въззивно наказателно дело от общ характер №1 от 1998 год. е делото за убийство на гръцка студентка от неин сънародник и колега в Медицинския университет във Варна. Процесът е широко отразено от варненските и националните медии и продължава цели 18 месеца.

По него са назначени 18 експертизи и са изслушани над 30 вещи лица. Председател на съдебния състав е председателят на Варненския апелативен съд по това време Божидар Манев, а прокурор по делото е прокурор Искра Атанасова от Апелативната прокуратура. В съдебния състав участват съдиите Виолета Бояджиева и Мара Христова.

Това са началните щрихи от историята на триинстанционното производство в България, въведено след демократичните промени. Корените на първите български административни и съдебни власти обаче са в далечната 1878 год., когато на 23 октомври със заповед на първия губернатор на Варна Павел Баумгартен  за председател на Окръжния съдебен окръг е назначен Велико Христов, за секретар Иван Жеков и двама членове. С това започва преди 140 години историята на съдебното дело във Варненския съдебен район, която се пише и днес от десетки прокурори и съдии.

Изпълняващият функциите на административен ръководител на Апелативната прокуратура във Варна Вилен Мичев връчи днес почетни плакети „20 години Апелативна прокуратура – Варна“ на прокурори с най-дълъг стаж в Апелативната прокуратура, както и на бившия член на ВСС Бочо Цветков. Сред поканените на тържеството бяха административните ръководители на окръжните прокуратури във Варна, Добрич, Разград, Силистра, Търговище и Шумен, на районните прокуратури в апелативния район, завеждащи окръжни следствени отдели и целият колектив от прокурори и съдебни служители на Апелативната прокуратура.

На тържеството за отбелязване на 20-годишнината на АП – Варна, бяха прочетени поздравителни адреси от други прокуратури и съдилища в страната.

Времето