Представители на 30 професионални гимназии от страната бяха отличени по време на церемонията „Ученическото самоуправление – гласът на учениците“, която се проведе в Националната финансово-стопанска гимназия. Събитието отбеляза финала на националната инициатива за ученическо самоуправление в професионалните гимназии през учебната 2025/2026 година. Целта й е да се насърчи активното участие на младите хора в живота на училищната общност. Всички участници бяха наградени за принос към развитието на ученическото самоуправление в професионалните гимназии.
По време на церемонията бяха представени новите символи на инициативата – нейният химн, официален сайт и визуална идентичност. Ученици от 7 професионални гимназии разработиха нейната интерактивна платформа. Награди за това получиха възпитаниците ПГ по електроника „Джон Атанасов“ – Стара Загора, ПГ по електротехника и електроника – Пловдив, ПГ по компютърни технологии и системи в Правец, варненската гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов“, ПГ по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен и столичните Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М. В. Ломоносов“ и НФСГ.
Всички училища получиха книги за училищните си библиотеки, осигурени от Министерството на образованието и науката и издателство „Фют“, както и грамоти, връчени от Синдиката на българските учители. Инициативата се организира от Фондация „Институт за информални иновации“.
В събитието участваха началникът на РУО София-град Елеонора Лилова, директорът на дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН Ваня Тивидошева, д-р Таня Желязкова-Тея, учредител и председател на Настоятелството на Института за информални иновации, директори на училища и др.