Задълбочаване на сътрудничеството в областта на заетостта, пазара на труда, подкрепата за предприемачеството, защитата на правата на работниците и социалното осигуряване предвижда документ, подписан между Министерството на труда и социалната политика на България и Министерството на човешките ресурси и социалната сигурност на Китай през м. юни 2026 г. Това отбеляза заместник-министърът на труда и социалната политика Лилия Стоянович, която участва в бизнес форум „Нови хоризонти за бизнес и инвестиции между България и Китай“, организиран от Българската търговско-промишлена палата съвместно с Китайската медийна група.
Във връзка с потребностите на пазара на труда тя напомни, че България провежда активна политика за развитие на човешките ресурси чрез обучения за придобиване на квалификация, преносими и дигитални умения. Заместник-министър Стоянович обърна внимание и на политиката за улесняване на достъпа на граждани от трети държави до българския пазар на труда. Броят им е нараснал от около 10 000 през 2021 г. до над 49 000 през 2025 г. „В момента се подготвят съществени законодателни и нормативни промени за осигуряване на по-голяма гъвкавост за работниците от трети държави, пребиваващи в България“, посочи заместник-министърът.