Либерализацията на пазара на електроенергия трябва да върви ръка за ръка с ясни механизми, които гарантират на потребителите навременна информация и подходящи инструменти, включително интелигентни системи за измерване на енергия, с оглед управление на профила на потребление. Това подчерта министърът на енергетиката Ива Петрова по време на шестата за годината Пленарна сесия на Икономическия и социален съвет, в рамките на която бе обсъден и приет проект на становище на тема „Предизвикателства в условията на либерализиран пазар на електрическа енергия в Република България“.
По думите ѝ критично значение има предстоящото въвеждане на системата за идентифициране на домакинствата в положение на енергийна бедност, която ще позволи разработването и прилагането на целеви мерки за подкрепа. В този смисъл тя припомни съвместните усилия на няколко ведомства при изработването на координационния механизъм.
„Когато говорим за енергийна сигурност, става дума за налични и достъпни доставки на енергия. Това е въпрос не само на сигурност за домакинствата, но и на икономическа сигурност и конкурентоспособност“, отбеляза министър Петрова. Тя открои ролята на Националния фонд за декарбонизация - ефективен инструмент за подкрепа на трансформацията на ниво крайни потребители чрез широкомащабни програми за инвестициите в енергийна ефективност и собствено производство на енергия.
Енергийният министър акцентира и върху необходимостта от дългосрочна визия за развитието на сектора: „Поехме ангажимент да ускорим работата по Стратегия за устойчиво енергийно развитие на България до 2050 г. Амбицията ни е до края на годината да представим проект на документа, който ще очертае както бъдещето на националните производствени мощности, така и развитието на подходящите системни услуги за сигурното функциониране на електроенергийната система“.