Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова се включи в тържеството за 150-годишнината от основаването на Основно училище „Христо Смирненски“ в село Ореховица, област Плевен. Тя прочете поздравителен адрес от министър Галин Цоков до ръководството, учителите и учениците и им пожела да бъдат здрави и да постигат много успехи, достойни за училище с толкова дълга история.
В ОУ „Христо Смирненски“ учат 65 ученици, голяма част от които от уязвими групи. Обхванати са всички деца от Ореховица и близките села Брегаре и Гостиля и няма отпаднали ученици. „Всички колеги се вписват в екипа, защото сме единни. Подкрепяме се, помагаме си, работим заедно и се квалифицираме заедно“, каза директорът на училището Здравко Пенев.
В началото на тържеството в Народно читалище „Отец Паисий 1910“ в селото беше отслужен водосвет за здраве и благоденствие от отците Бойко и Иван, които са възпитаници на училището. В програмата се включиха настоящи и бивши ученици, които изпълниха китка училищни песни и направиха драматизация на „Радини вълнения“ от Иван Вазов. В тържеството взеха участие и възпитаници на Иновативно начално училище „Христо Ботев“ град Плевен с директор Цветелин Горанов.
Сред гостите на тържеството бяха и кметът на община Долна Митрополия Поля Цоновска, началникът на Регионалното управление на образованието в Плевен Албена Тотева, директори, бивши учители, както и жители на селата Ореховица, Брегаре и Гостиля.