Зам.-Министър Емилия Лазарова Участва В Честването На 110 Години Основно Образование В Своге

Зам.-Министър Емилия Лазарова Участва В Честването На 110 Години Основно Образование В Своге

„В училище „Иван Вазов“ в Своге винаги е имало най-добрите учители, които са давали всичко от себе си и затова техните ученици са успешни“. С тези думи заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова приветства участниците в заключителното тържество по случай отбелязването на 110-години основно образование в Своге с откриването на училище „Иван Вазов“ и на 130 години от първото издание на романа „Под игото“.

Като възпитаник на това училище Емилия Лазарова подчерта, че в него винаги е имало позитивна атмосфера, отговорни родители, подкрепа от местната власт и методическа подкрепа от РУО София- област, както и предоставените възможности от държавните политики и МОН за развитие на местното образование. По думите й всичко това е от изключително значение.

Зам.-министърът поздрави директора д-р Соня Маринкова–Йорданова за нейната креативност и за най-високия резултат на последните конкурси за директори. Емилия Лазарова отбеляза, че дългогодишният директор Любомир Янакиев е оставил трайна следа в развитието на образователната институция.

Емилия Лазарова пожела на Маринкова да запази традициите, но и да ги развива, да създаде повече иновативни форми и занимания по националните програми и проекти.

СУ „Иван Вазов“ е най-голямото общинско и средищно училище в община Своге. В него се обучават 508 ученици. Освен задължителните учебни часове в училището се предлага и разширена, и допълнителна подготовка, която подпомага развитието на учениците в различни области. В рамките на национална програма учениците имат възможност да участват и в сформирани клубове по театрално изкуство, съвременни танци, футбол и баскетбол.

Училището разполага с добре поддържана материална база – нови кабинети, нова спортна зала, финансирана от Министерството на образованието и науката и Министерството на младежта и спорта. Изградено е ново котелно помещение, а на покрива са монтирани фотоволтаични клетки и оптични колектори. Тази година е открита и нова модерна спортна площадка.

Предстои изграждане на STEM кабинети и свързани класни стаи. Тази инициатива ще оптимизира обучението по природни науки и информационни технологии, като бъде осигурена съвременна и иновативна образователна среда.

Училището активно развива извънкласните занимания и участва в програмите на МОН „Без свободен час“ и „Заедно в изкуствата и спорта“, както и в проектите с европейско финансиране „Успех за теб“ и „Силен старт“, които подпомагат образователния процес и обогатяват таланта на учениците.

Сред гостите на тържеството в Своге бяха началникът на РУО София-област Росица Иванова, зам.-кметът в града Нина Копринджийска, експерти от РУО и община Своге, много родители и бивши възпитаници на училището.

Водещи новини

Времето