Заместник-Министър Михалевска Участва В Майсторски Клас За Повишаване На Аналитичните Умения На Учениците

Заместник-Министър Михалевска Участва В Майсторски Клас За Повишаване На Аналитичните Умения На Учениците

Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Михалевска откри последния за годината майсторски клас, посветен на повишаването на уменията на учениците да извличат, анализират и обработват информация чрез четене. Обучител в майсторския клас бе директорът на столичното 107 ОУ „Хан Крум“ Данко Калапиш, а сред гостите беше писателката Здравка Евтимова.

„Майсторските класове са важни за нашето самочувствие, но и за вдъхновението на всички, които имат отношение към словото и образованието“, каза зам.-министър Михалевска. По думите й каквато и да е темата на майсторския клас, както и да е интегрирано съдържанието, най-важното е да се осигури спокойствието на децата, така че да могат да развиват своите креативност и въображение. “Учителите трябва да дават пространство и вдъхновение за децата и да създават в училището среда, в която всеки, включително и самите те, се чувстват добре”, подчерта тя.

Общо 76 майсторски класове се проведоха през 2025 г. в рамките на Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“. Обученията са в три направления – за подходи за формиращо оценяване и преподаване в контекста на НВО и ДЗИ, за преподаване, насочено към повишаване на четивната грамотност на учениците и за местни модели за повишаване на резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците. Чрез майсторските класове учителите могат да развиват и надграждат ключови компетентности, както и да обменят добри практики за въвеждане на нови подходи към преподаването.

Сред гостите на днешното събитие бяха и началникът на РУО София-град д-р Елеонора Лилова, представители на социалните партньори и др.

Водещи новини

Времето