Под мотото „Безкрайност в развитието“ столичното 18. СУ „Уилям Гладстон“ откри своето ново STEM пространство. Темата за устойчиво развитие беше представена от учениците в няколко лаборатории. В „Зелена енергия“ имаше макети на възобновяеми източници и работа с електрогенератори, а отборът за колички с водородно задвижване – вицесветовни шампиони за 2024 година на световното първенство в САЩ, показаха как се създава гориво от водород. В „Роботика“ ученици от 3 и 6 клас представиха своите LEGO и състезателни роботи.
В лаборатория „Умният град“ ученици представиха проекти и презентации на теми устойчивост с помощта на таблети и VR очила. Те бяха допълнени от макети на Сеул и Токио като градове с устойчиви екологични решения.
В „Наука за живота“ можеше да се видят иновативни решения на ежедневни проблеми – компостиране, рециклиране, здравословно хранене, създаване на парфюми, установяване на киселинността на различни продукти от ежедневието и създаване на енергия от тях.
В „Творчество“ учениците представиха устойчивост в изкуството и хуманитарните науки със своите проекти „Отпадъци от думи – говори зелено“, „Континентите през призмата на STEM и LEGO, настолни игри и щампиране върху платнени торбички с логото на училището.
СУ „Уилям Гладстон” е първото училище в България, което въвежда източни езици – японски, китайски, арабски и корейски език – в задължителната си програма след седми клас.
„Българското училище може да произвежда бъдеще“, каза директорът Ралица Кирилова и отбеляза, че работи със страхотен екип учители – футуролози. Тя каза, че новата STEM среда е за да научат децата да учат, да създават, да програмират машините на бъдещето, но и на най-ценното да бъдат добри хора.
Новото пространство продължава традицията в иновативно и практическо обучение, стартирало през 2018 година с изграждането на Център по природо-математически науки „Акад. Георги Наджаков”, когато директор Вили Стойчева.
Сред гостите на тържеството и уроците в лабораториите бяха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, зам.-министър Емилия Лазарова, началникът на РУО София-град Елеонора Лилова, кметът на район „Възраждане“ Станислав Илиев, посланиците на Корея и Мароко Н.Пр. Донг-бе Ким и Н.Пр. Закия Ел Мидауи, директори на институт „Конфуций“, Ян Тиен, началник отдел „Образование“ в посолството на Китай, представители на Френския институт, директори на училища от София, представители на Обществения съвет и училищното настоятелство, както и партньори от бизнеса.