Професионалната Гимназия В Своге С Награда За Постижения В Образованието По Икономика

Професионалната Гимназия В Своге С Награда За Постижения В Образованието По Икономика

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е един от победителите в националния конкурс за образование по икономика в средните училища. Отличието връчи заместник-министърът на образованието и науката д-р Наталия Михалевска на церемония в Университета по застраховане и финанси (УЗФ). „Училища, професии, професионални направления и профили има много, но училищата и паралелките с икономически профили служат за модели за тази финансова и икономическа грамотност, от която се нуждае всяко училище и ученик“, каза тя при откриването събитието. Наталия Михалевска поздрави организаторите и участниците и от името на министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов.

Специални награди в категория „Училище на годината – 2025“ бяха присъдени на ПГИИ “Джон Атанасов” в Търговище и Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“. Носителят на голямата награда беше отличен с плакет и грамота, а носителите на специални награди – с грамота. В категорията “Ученик на годината” бяха присъдени три равностойни първи награди. Спечелиха ги Eлиф Шакир, ученичка от 12-и клас в Националната търговска гимназия в Пловдив, Иван Георгиев от 12-и клас в НФСГ в София и Лидия Петрова, ученичка в 12-и клас в 108-о СУ “Никола Беловеждов” в София.

В категорията “Учител на годината” победители станаха Румяна Витньова, старши учител в СУ “Козма Тричков” във Враца, Анелия Бачева, старши учител в ПГИ “Иван Илиев” в Благоевград и Ели Русева, старши учител в НФСГ в София. Бяха връчени и три специални награди на: Антония Йонкова-Петкова, главен учител в НТБГ, на Катя Бойкова, старши учител в Неврокопската професионална гимназия “Димитър Талев” в Гоце Делчев, на Златин Вълчев, старши учител в Професионалната гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” във Варна.

В категорията “Директор на годината” за 2025 г. голямата награда получи Лилия Тодорова, директор на 108-о Средно училище (СУ) “Никола Беловеждов” в София. Специални награди бяха присъдени на Eмил Терзийски, директор на Земеделската професионална гимназия “Климент Тимирязев” в Сандански и на Веселин Бързанов, директор на ПТГ “Никола Вапцаров” в Самоков.

Националният конкурс се организира за трета поредна година от УЗФ, Синдиката на българските учители и Националната асоциация на преподавателите по икономика (НАПИ). Целта е да се отличат и получат признание за успехите си ученици, учители, директори и училища, показали високи резултати през годината, както и да се сподели и популяризира придобитият опит и представените иновации.

В състезанието се включиха над 60 учители, ученици от 11-и и 12-и клас, директори и училища. В церемонията по награждаване участваха също ректорът на УЗФ член-кореспондент проф. д-р на юридическите науки Борис Велчев, председателят на СБУ д-р Янка Такева, д-р Илинка Патърова, председател на НАПИ, д-р Елеонора Лилова, началник на РУО София-град и др.