Мон Ще Работи За По-Широко Присъствие На Българистиката Зад Граница

Мон Ще Работи За По-Широко Присъствие На Българистиката Зад Граница

Увеличаването на лекторатите по български език зад граница е сред целите на Министерството на образованието и науката. Темата беше обсъдена по време на среща на министър Сергей Игнатов с преподаватели по българистика в чуждестранни университети в МОН.

„Този екип мисли как да се подобри статутът Ви и как да стане по-интензивно българското присъствие навън“, подчерта министърът. В рамките на дискусията бяха поставени ключови въпроси, свързани с условията за работа на преподавателите, включително и осигуряването на жилища. Обсъдено беше и създаването на банка с български филми в подкрепа на преподавателската дейност.

Тема на разговора бяха и възможностите за развитие на летните семинари за изучаващи български език, включително за чуждестранни студенти и етнически българи, които желаят да се запознаят по-добре с България.

Заместник-министърът на образованието и науката д-р Наталия Михалевска запозна лекторите с част от програмите на МОН, сред които „Неразказаните истории на българите“, фокусирана върху бългaрските следи в чужбина. Тя ги призова да разработят и предоставят свои културни проекти, свързани с българистиката и значими годишнини. Д-р Михалевска информира и, че предстои изпращането на материали, свързани с отбелязването на 150 години от Априлското въстание.

Времето