БАН, БЕХ и “Мини Марица-изток” подписаха тристранно споразумение за сътрудничество в проучването на критични суровини и редкоземни метали

БАН, БЕХ и “Мини Марица-изток” подписаха тристранно споразумение за сътрудничество в проучването на критични суровини и редкоземни метали

 

На официална церемония с участието на министър-председателя на Република България Росен Желязков и министъра на енергетиката Жечо Станков, на 15 януари в гр. Раднево беше подписано тристранно споразумение между Геологическия институт при БАН (ГИ-БАН), Българския енергиен холдинг (БЕХ) и „Мини Марица-изток“ ЕАД, представлявани от проф. Светослав Георгиев, г-н Валентин Николов и г-н Тодор Тодоров.

В рамките на споразумението се предвижда екипът на ГИ-БАН да извърши  комплексно изследване и анализ на съдържанието на критични и стратегически суровини (включително редкоземни елементи)  в находището „Източномаришки въглищен басейн“. Целта е да се установи потенциала на лигнитните въглища в басейна за извличане на критични и стратегически суровини, което би осигурило дългосрочна перспектива на индустрията в региона. Като следваща стъпка се предвижда и сътрудничество с Университета в Северна Дакота, САЩ, с който БЕХ има установено партньорство в сферата на иновативни технологии за извличане на подобни суровини от лигнитни въглища.

 

Времето