"Използваме вече нов робот и интраоперативен скенер от най-висок клас. Предложенията на машината какво да се предприеме почти винаги съвпадат с мнението на неврохирурга, но единствен той взима решението.
Превръщаме се в референтен център за роботизирана спинална хирургия, в който могат да се обучават колеги и от Европа.", казва в интервю за "24 часа" неврохирургът член-кореспондент професор д-р Николай Габровски.
- Професор Габровски, завърши ли комплектуването на роботизираната система за гръбначна хирургия в “Пирогов”, както планирахте?
- От няколко години използваме роботизирана хирургия, но в края на миналата година добавихме два много важни компонента - последно поколение робот с повече възможности от предишните и интраоперативен скенер, който позволява роботът да бъде много по-прецизен. Комбинирани, отделните елементи правят система, която е от възможно най-високия клас не само в Европа, но и в света. Вече имахме няколко много тежки случая, справянето с които щеше да бъде невъзможно без помощта на подобна апаратура.
Реално се превръщаме в референтен център за роботизирана спинална хирургия.
- За хирургичните роботи вече повечето хора са чували и знаят най-общо как работят, но как бихте обяснили достъпно какво извършва интраоперативният скенер?
- Предимствата са най-видими при много тежки травми, когато гръбнакът е счупен по особен начин. Както и при някои тежки дегенеративни промени. Разбира се, със сигурност ще бъде полезен и при изкривявания на гръбнака - сколиози.
- Какви са предимствата на спиналната хирургия, асистирана от роботизирана система, в сравнение с традиционните методи?
- Роботизацията навлиза успешно през последните години почти във всички области на хирургията.
Неврохирургията беше едно от местата, които изостават поради голямата ранимост на нервната тъкан. За момента в областта на краниалната, черепната хирургия все още напредъкът в роботизацията е относително ограничен. В замяна на това в гръбначната хирургия роботизацията навлезе с пълна сила през последните години благодарение на новите високотехнологични устройства.
Роботизацията беше приета много добре от всички неврохирурзи в света и интересът към системите доведе много бързо до еволюция и развитие на технологията.Клиниката по неврохирургия в “Пирогов” имаше честта преди около 4 г. да започне работа с един от първите прототипи с възможност да се насочваме по време на операцията с мехатронна ръка. Новото, с което разполагаме в момента, е последно поколение роботизирана ръка, която има значително по-разширени възможности и благодарение и на скенера - по същество апарат за интраоперативна образна диагностика. Това може би е най-високият клас на прецизност, който съвременната медицина може да осигури, и за щастие, ние имаме възможността да работим с него.
Цялото интервщ на чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, д.м.н може да прочетете тук: