Учени представиха проекти на БАН по Плана за възстановяване и устойчивост

Учени представиха проекти на БАН по Плана за възстановяване и устойчивост

Учени от БАН представиха проекти в областта на зелените и цифрови технологии по време на посещението на заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в четири института на Академията днес. Финансирането им е на стойност около три милиона лева и е по Механизма за възстановяване и устойчивост.

В Института по роботика вицепремиерът се запозна с изграждането на националната инфраструктура за квантова комуникация, трасе от която се реализира в рамките на Националния план. Тази инфраструктура, която е част от европейската мрежа за квантова комуникация, гарантира сигурността на обмяната на информация между институциите както на национално, така и на европейско ниво. Със средства по Плана за възстановяване и устойчивост до момента са закупени три високотехнологични платформи и е проведено обучение на 220 държавни служители и експерти.

По време на посещението в Института по органична химия с Център по фитохимия беше представен проект за улавяне на въглероден двуокис от сорбенти, получени от отпадни продукти в селското стопанство. Целта на изследванията на учените е да разработят технология, при която въглеродният двуокис от производството на големи предприятия се улавя и след това се трансформира в метан.

В Института по електрохимия и енергийни системи бяха демонстрирани два проекта. Единият е за подобряване на характеристиките на електролита и електрическите параметри на ванадиеви батерии, а другият е насочен към разработването на електролизьор със Zero gap технология. „Трябва да търсим начини да разширяваме хоризонта на науката, но и ефекти за развитието на българската икономика“, каза Томислав Дончев и обеща съдействие на учените от БАН за представяне на готовите им прототипи пред бизнеса.

В Института по математика и информатика той се запозна с иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация. Учените разработват своеобразна библиотека от игрови обекти, които след това могат да бъдат използвани от учители и ученици за създаване на игри като част от образователния процес.

В Българската академия на науките се разработват 39 проекта по Плана за възстановяване и устойчивост на стойност около 18 милиона лева. Резултатите и изпълнението на проектите ще бъдат представени на научни форуми и събития, насочени към бизнеса.

Водещи новини

Времето