Народното събрание прие на второ четене Закон за несъстоятелност на физическите лица

Народното събрание прие на второ четене Закон за несъстоятелност на физическите лица

Неплатежоспособен е длъжник, който в продължение на повече от 12 месеца не е в състояние да изпълни изцяло или частично едно или повече изискуеми парични задължения на обща стойност над 10 минимални работни заплати. Това записа парламентът, който прие на второ четене  Закон за несъстоятелност на физическите лица.

Длъжникът има право да иска откриване на производство по несъстоятелност и да упражнява предвидените в този закон права, ако е добросъвестен, прие Народното събрание. Той осигурява своята издръжка по време на производството по несъстоятелност от несеквестируемите си доходи по смисъла на Гражданския процесуален кодекс, а в случай че няма такива или са недостатъчни – и от останалото имущество до размера на несеквестируемия доход.

Средствата за допълване на несеквестируемия доход на длъжника, които трябва да се набавят чрез осребряване на секвестируемо имущество, се определят от съда съобразно семейното и имущественото състояние на длъжника и може да бъдат изменени при промяна на обстоятелствата.

С предявяването на вземане в производството по несъстоятелност давността се прекъсва и спира да тече, докато трае производството по несъстоятелност. Ако предявеното вземане не бъде прието в производството по несъстоятелност, давността не се смята за прекъсната, като спирането не се заличава.

С откриване на производството по несъстоятелност длъжникът не може да сключва нови сделки на управление и разпореждане с имуществото си, както и да извършва плащания без разрешение на синдика, записа Народното събрание. Това ограничение не се прилага за изпълнението на текущи задължения във връзка със задоволяване на жизнените потребности на длъжника, като плащания към централния и местния бюджет, към доставчици на битови, комунални и съобщителни услуги, необходими разходи за храна, здравеопазване, образование, социални услуги.

Масата на несъстоятелността обхваща всички имуществени права на длъжника, както и една втора част от вещите и правата върху вещи - съпружеска имуществена общност, гласуваха депутатите.

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия. С измененията се забранява употребата, предлагането и продажбата на деца на продукти с високо съдържание на кофеин (енергийни напитки).

Депутатите забраниха пускането на пазара на електронни цигари за еднократна употреба, съдържащи или несъдържащи никотин – т.нар. еднократни вейпове. Забранено беше предлагането и продажбата на изделия (никотинов пауч, снус), чието съдържание на никотин надвишава 20 мг/единица изделие. Изделията, съдържащи никотин, които не отговарят на новите изисквания на закона, могат да се реализират в търговската мрежа до един месец от обнародването на промените.

Парламентът прие, че "електронна цигара за еднократна употреба“ е вид електронна цигара, съдържаща или несъдържаща никотин, в която течността е фабрично заредена от производител и не може да бъде допълвана или презареждана по какъвто и да е начин. Не се считат за електронни цигари за еднократна употреба контейнерите за многократно пълнене, съдържащи или несъдържащи никотин, резервоарите и патроните за презареждане, съдържащи или несъдържащи никотин“, записаха в закона депутатите.

Промените предвиждат върху потребителската опаковка и върху всяка външна опаковка на електронни цигари за многократна употреба, несъдържащи никотин, контейнерите за многократно пълнене, несъдържащи никотин, и течностите, несъдържащи никотин, се поставя здравно предупреждение: „Това изделие крие риск за Вашето здраве".
  
 

Водещи новини

Времето