„Последните промени в Закона за енергетиката превърнаха енергийния регулатор в основен фактор, определящ кога да се случи пълната либерализация на пазара на дребно у нас. Считам, че този процес следва да се случи през следващите три до пет години, независимо че през последните години думата либерализация се демонизира и се свързва единствено с по-високи разходи за енергия.“ Това заяви председателят на КЕВР Пламен Младеновски на провеждащия се у нас "Green Transition Forum 5.0“ – ежегодна конференция, посветена на Зелената трансформация и устойчивото развитие в Централна и Източна Европа. В рамките на втория ден на форума той беше говорител в тематичния панел „Как да намалим цените на енергията и да облекчим регулациите, за да повишим конкурентоспособността на индустрията“.
Според ръководителя на енергийния регулатор в момента пълната либерализация у нас не е удачна стъпка и крие рискове поради недостатъчната свързаност на енергийните системи и геополитическата обстановка в света, изстрелваща нагоре цените на електроенергията.
„Ние сме ситуация на преход, на трансформация на енергийните системи. Всеки преход в историята е бил съпътстван от проблеми, но в крайна сметка е довеждал до прогрес за човечеството. В сегашния преходен период подкрепата на битовите потребители е напълно оправдана и необходима, защото по този начин ще се предпазим от компрометиране на идеята за либерализация“, подчерта пред участниците Пламен Младеновски. Поради това приоритетно място в регулаторната политика на Комисията има стимулирането на дружествата в ускорени срокове да инвестират в дигитализация и иновации в мрежата. Това ще позволи въвеждането на „умни измервателни устройства“, които позволяват битовите потребители да управляват потреблението си, т.н.“смарт метъринг“.
„Очаквам това да стане в посочения срок от 3 до 5 години и по този начин обикновеният потребител да може да се възползва в пълна степен от предимствата на либерализирания пазар - индивидуално да настройва своето потребление, като извлича полза от часовете с нулеви цени на електроенергията и така да намалява сметките си“ , каза председвателят на КЕВР пред участниците във форума.
Финансова подкрепа на индустрията заради високите борсови цени на електроенергията следва да се предоставя само по целеви групи, заяви категорично Пламен Младеновски. „От такава помощ би трябвало да се ползват единствено енергоинтензивните предприятия, които реално търпят щети поради по-високите пазарни цени в процеса на декарбонизация. Това налага ясно да бъдат дефинирани онези индустрии, които са влошили финансовото си състояние и конкурентноспособност и само на тях държавата да предоставя целева подкрепа“, заяви той.
В рамките на Green Transition Forum 5.0 председателят на КЕВР разговаря с Лукаш Козински, директор „Зелена трансформация и интеграция на енергийните системи“ в Генерална дирекция „Енергетика“ на Европейската Комисия. На срещата бяха обсъдени широк кръг въпроси, свързани с либерализацията на пазара на електроенергия у нас, дигитализацията на мрежата, разширяване на газовата свързаност в региона и др.