Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за електронните съобщения

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за електронните съобщения

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за електронните съобщения. Измененията са внесени от Министерския съвет и от народния представител Мартин Димитров от "Продължаваме промяната-Демократична България".

В доклада на водещата комисия по транспорт е посочено, че законопроектът, внесен от Министерски съвет, има за цел да приведе българското законодателство в съответствие с изискванията на европейски регламент относно единния пазар на цифрови услуги. С измененията се уреждат правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията като координатор за цифровите услуги, който ще осъществява контрол върху дейността на доставчиците на посреднически услуги на информационното общество, които не представляват платформи за споделяне на видеоклипове. Съветът за електронни медии е определен като компетентен орган по смисъла на европейския регламент, който ще контролира дейността на доставчиците на посреднически услуги на информационното общество, които представляват платформи за споделяне на видео клипове, се казва още в доклада.

С предложените от народния представител Мартин Димитров изменения се предвижда възможността, при едностранна индексация на цените по договорите за предоставяне на електронна съобщителна услуга от страна на доставчиците, крайните ползватели да могат да се откажат от тях без неустойки. Според вносителя тази мярка би могла да засили и конкуренцията между мобилните оператори.

Народното събрание прие на първо четене два проекта за промени в Закона за гражданското въздухоплаване. С тях се конкретизират зоните от въздушното пространство, в които може да бъде ограничавано въздухоплаването. Предлага се тези, които са с временен характер, да не се определят от Министерския съвет, а от министъра на транспорта, съгласувано с министъра на отбраната. В правомощията на правителството  остава определянето на зоните, които имат постоянен или дългосрочен характер.

Измененията предвиждат забрана за експлоатация без разрешение на безпилотно въздухоплавателно средство в географските зони на безпилотни летателни системи, в които експлоатацията им е ограничена или забранена. Предложението е в такива случаи дроновете да бъдат принудени да кацнат или да се приложат принудителни мерки за отстраняването им. Редът за принудително кацане на дроновете и за прилагане на принудителни мерки за отстраняването им ще се определят с наредба на Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната, министъра на транспорта и съобщенията, министъра на вътрешните работи, министъра на външните работи и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“. Предлага се и промяна в Наказателния кодекс, като се създаде основание за търсене на наказателна отговорност за лицата, които експлоатират безпилотно въздухоплавателно средство без разрешение.

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за железопътния транспорт. В доклада на комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове се посочва, че предлаганите законодателни изменения са във връзка с процедура за нарушение срещу Република България, свързано с непълното транспониране на европейска директива.

На първо четене Народното събрание прие и промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на България.

Водещи новини

Времето