КЕВР ПРОВЕДЕ ОТКРИТО ЗАСЕДАНИЕ ПО ЗАЯВЛЕНИЯТА НА ЕНЕРГИЙНИТЕ ДРУЖЕСТВА ЗА ЦЕНИ В СЕКТОР „ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА“ ЗА НОВИЯ РЕГУЛАТОРЕН ПЕРИОД ОТ 1.07.2025 г.

КЕВР ПРОВЕДЕ ОТКРИТО ЗАСЕДАНИЕ ПО ЗАЯВЛЕНИЯТА НА ЕНЕРГИЙНИТЕ ДРУЖЕСТВА ЗА ЦЕНИ В СЕКТОР „ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА“ ЗА НОВИЯ РЕГУЛАТОРЕН ПЕРИОД ОТ 1.07.2025 г.

За битовите потребители се предвижда средно увеличение на електроенергията с 4,62 %

Комисията за енергийно и водно регулиране, в специализиран състав „Енергетика“, проведе открито заседание във връзка с доклад на работната група за утвърждаване на цени и определяне на базова стойност на електрическата енергия и на компонентата от цената на крайния снабдител в сектор „Електроенергетика“ за новия регулаторен период 1.07.2025 - 30.06.2026 г. В съответствие с изискванията за публичност и прозрачност на работата на институциите докладът на работната група беше публикуван предварително на интернет страницата на регулатора.В откритото заседание участваха представители на дружества-заявители – НЕК, ЕСО, Електроразпределителни мрежи-Запад“ и „Електрохолд Продажби“, Електро Разпределение Север“ и „Енерго Про Продажби,  „Електро Разпределение Юг“ и ЕВН България Електроснабдяване“, Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, ЕСП Златни пясъци.

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на нов модел за ценообразуване, предлаганото средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители е 4,62 %, се посочва в доклада на работната група. За клиентите на трите електроснабдителни дружества повишението е различно - за „Електрохолд“ то е 3,81 %, за клиентите на ЕВН – 5,95 %, а за битовите потребители на „Енерго Про“ 4,21 %. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.

Независимо от предложеното увеличение цените на електроенергията за битовите потребители у нас остават едни от най-ниските в Европа. С определянето им за една година напред Комисията създава условия за предвидимост и сигурност на разходите на българските домакинства.

Приетият с промените в Закона за енергетиката нов механизъм на ценообразуване предвижда да отпаднат квотите за централите, които досега бяха задължени да продават необходимите количества на НЕК, отпадат и регулираните цени за електроенергията, произведена от АЕЦ "Козлодуй", ВЕЦ на НЕК и по дългосрочни договори. Националната електрическа компания вече не е обществен снабдител и може да търгува без ограничения на свободния пазар, а крайните снабдители - дружествата „Електрохолд Продажби", „ЕВН България Електроснабдяване" и "Енерго-Про Продажби" ще пазаруват от борсата електроенергията, която продават на домакинствата. Енергийният регулатор ще определя базова цена и надценка за услугата снабдяване с електроенергия за бита. Базовата цена ще е еднаква за всички домакинства в страната и се изчислява на база на прогнозната пазарна цена, но на новата платформа, на която ще търгуват ток производители и само крайни снабдители, както и на платформата "Ден напред". Тази цена ще е част от реалната цена на електроенергията, а разликата до борсовата стойност, на която снабдителните дружества ще купуват енергията, ще се покрива от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС). По изчисления на регулатора това ще струва на ФСЕС около 1.3 млрд. лв.

По този начин освобождаването на цените на едро не се отразява на бюджета на потребителите.   

На откритото заседание представители на електроразпределителните дружества като цяло подкрепиха действията на регулатора за постигане на баланс между интересите на крайните потребители и на крайните снабдители на електрическа енергия, в контекста на  либерализацията на пазара на едро. Отправени бяха отделни бележки по доклада, като от „Електрохолд Продажби“ и „Енерго Про продажби“ изразиха опасения за недостатъчен размер на определената от КЕВР надценка от 9,92 лв./МВч., която според тях няма да покрие разходите им. В отговор председателят на Комисията Пламен Младеновски подчерта, че размерът на надценката е достатъчен, тъй като отчетите сочат формирането на добри печалби от страна на дружествата.

Според ръководителя на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ /ФСЕС/ Диан Червенкондев законовият ангажимент за компенсиране на крайните битови клиенти ще бъде предизвикателство, тъй като всяка една компенсация трябва да бъде точно отчетена и ежемесечно да бъдат проверявани около 5 милиона фактури. Според него затруднения за ФСЕС може да възникнат при съпоставянето между реално доставената електроенергия до крайния клиент и закупената от свободния пазар от снабдителите. Причината е, че измервателните устройства се отчитат на различни дати, а не от първо до последно число на месеца. Затова от Фонда предлагат да се търси възможност за ускорено въвеждане на дистанционно отчитане в края на всеки месец.

В отговор председателят на КЕВР Пламен Младеновски информира, че до няколко месеца се очаква регулаторът да излезе с решение в подкрепа на дигитализацията на мрежата и въвеждане на „смарт метеринг“. „Това е единственият начин битовите потребители да могат да се възползват от предимствата на свободния пазар при бъдеща либерализация, вкл. и от нулеви цени в отделни периоди, което ще намали сметките им“, беше категоричен Пламен Младеновски. По думите му, либерализацията има предимства, но настоящият момент не е подходящ за нейното въвеждане за бита, предвид динамиката на пазарите и липсата на дигитализация на мрежата на ЕРП.  

„До приемането на крайното ценово решение Комисията ще продължи да търси резерви за намаляване на предложената цена на електрическата енергия за битовите потребители. Изискват се допълнителни данни от дружествата, правят се анализи и е възможно да има минимална корекция в посока надолу“, заяви председателят на КЕВР пред медиите след заседанието. В същото време той обърна внимание, че ценовите промени от 1.01.2025 г., в средата на регулаторния период, са били наложителни, поради направени твърде консервативни прогнози и неотразяване на всички фактори, които водят до увеличаване на цената. „Потребителите трябва да са спокойни. Предлаганото ценово изменение с 4,5% е близко до инфлацията и е съизмеримо с процента на поскъпване през предходните години –  2021 г., 2022 г. и 2023 г. Ако беше направена рязка стъпка и пазарът беше либерализиран напълно – на едро и на дребно, сега нарастването на цените за битовите потребители щеше да достигне над 70 на сто“, беше категоричен Пламен Младеновски.

В срок до 14.00 ч. днес заинтересованите страни могат да внесат писмени становища във връзка с доклада. Регулаторът предстои да приеме проект на решение, след което на 13 юни е насрочено обществено обсъждане.    

В изпълнение на изискванията за публичност и прозрачност на работата на институциите, откритото заседание беше излъчено онлайн на интернет страницата на КЕВР. Видеозапис от него е достъпен ТУК.

 

 

Водещи новини

Времето