Отбелязваме 77 години от обявяването на резерват „Боатин“

Отбелязваме 77 години от обявяването на резерват „Боатин“

Днес отбелязваме 77 години от обявяването на резерват „Боатин“, който се намира на територията на Национален парк „Централен Балкан“. Той е обявен за резерват през 1948 г. с основна цел да се запазят вековните букови гори в пределите му. През годините резерватът е разширяван неколкократно и днес е с площ от почти 1600 ха.

„Боатин“ се намира в западния дял на Средна Стара планина и заема северните склонове на планината под връх Тетевенска Баба. Той обхваща басейна на р. Черни Вит, като релефът му е силно пресечен и стръмен. Тук преобладават горските пейзажи, доминирани от стари, високи букови дървета (някои от тях на повече от 200 години). Само по най-високите части на планината се срещат и смърчови гори, които оформят горната граница на резервата, а в малкото открити билни части се срещат и клекови съобщества.

В пределите на резерват „Боатин“ се опазва богато биологично разнообразие. Висшата флора е представена от 550-600 вида, сред които и немалко ендемитни растения и редица застрашени видове, включени в Червената книга на Република България и други природозащитни документи.

Богатството на птичия свят е пословично – освен десетките видове пойни птици, в „Боатин“ могат да се видят почти всички видове кълвачи, както и много от мистичните сови. Именно тук за пръв път в България е установен видът уралска улулица. В пределите на резервата могат да се срещнат и всички животински видове, характерни за планинската зона на умерения пояс, в т.ч. и емблематичната за Националния парк кафява мечка.

Повече за резерват „Боатин“ можете да прочетете на интернет страницата на Национален парк „Централен Балкан“ https://visitcentralbalkan.net/

Водещи новини

Времето