Президентите Румен Радев и Анджей Дуда: Подобряването на свързаността в Източна Европа е от ключово значение за икономическия и инвестиционен облик на региона

Президентите Румен Радев и Анджей Дуда: Подобряването на свързаността в Източна Европа е от ключово значение за икономическия и инвестиционен облик на региона
Президентите на България и Полша предложиха 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество
  
Полша е изключително важен икономически, търговски и инвестиционен партньор на България, за което свидетелства нарастващият двустранен стокообмен. Затова България ще продължи да работи за последващо развитие на свързаността в Източна Европа по направлението Север – Юг като ключова предпоставка за насърчаване на връзките между бизнеса и туризма. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес проведе среща в София с полския си колега Анджей Дуда. Държавният глава на Република Полша е на официално посещение в Република България по покана на президента Радев. 
  
На съвместната пресконференция на двамата президенти Румен Радев открои активния политически диалог на най-високо равнище между България и Полша през последните години и подчерта, че това е петата визита на Анджей Дуда в страната ни. Двустранното сътрудничество вече дава значими резултати в икономиката, инвестициите, транспорта, отбранителната индустрия, селското стопанство, културата и образованието. Обща бе позицията, че създадените преки въздушни линии от 13 полски града към България стимулират както икономическия обмен и туризма, така и връзките между хората. 
 
Като основно предизвикателство пред засилването на икономическото и инвестиционно партньорство в Източна Европа президентите Радев и Дуда отбелязаха по-слабата инфраструктурна свързаност в Централна и Източна Европа, в сравнение със Западна Европа. Това влияе както на решенията на инвеститорите, така и на развитието на връзките между представителите на местния бизнес. Във връзка с това двамата подчертаха значението на Инициативата „Три морета“, чиято 10-а годишнина бе отбелязана във Варшава в края на април. Форматът, който бе иницииран от президента на Полша Анджей Дуда и на Хърватия Колинда Грабар-Китарович през 2015 г., цели да навакса изоставането в инфраструктурната, дигитална, енергийна и транспортна свързаност. По време на българското домакинство през 2021 г. по предложение на страната ни бе инициирано сътрудничество за повишаване на свързаността в науката изследванията и иновациите. 
 
Президентът на Полша изказа благодарност към българската страна за положените през годините усилия в областта на свързаността, като изтъкна, че те са важен елемент както за развитието на сътрудничеството в рамките на „Три морета“, така и за бъдещото финализиране на проекта „Виа Карпатия“. 
 
Румен Радев постави въпроса България да използва опита на Полша в повишаването на прозрачността при усвояването на средствата от европейските фондове за изграждането на транспортна инфраструктура и повишаване на качеството, за което вече се водят експертни разговори.   
 
Двамата президенти дадоха висока оценка на сътрудничеството между България и Полша в сферата на отбраната и обсъдиха перспективите за разширяването му в областта на отбранителната индустрия и наука, съвместно производство и поддръжка на военна техника, включително изтребителите F-16, които България придобива. Президентът Радев отбеляза възможността за участие на двете държави в общи отбранителни проекти в рамките на Европейския съюз, което ще улесни и привличането на финансиране.  
 
Актуалните предизвикателства и рисковете за сигурността на Европа също бяха обсъдени по време на срещата. Президентът Радев отново подчерта, че от първостепенно значение е прекратяването на кръвопролитията в Украйна и постигане на устойчив и необратим мир, основан на принципите на международното право и Устава на ООН. Затова и мирните инициативи в тази посока следва да бъдат подкрепени от Европейския съюз, който следва да представи своя собствена визия за възстановяване на мира в Европа и да се включи пълноценно в процеса. „За нас остава приоритет да продължим да работим заедно за гарантиране на сигурността на европейския континент, на нашата стратегическа автономия, на нашата възможност да играем активна роля за повече сигурност, стабилност и икономически просперитет“, каза още Румен Радев. 
 
Българският и полският народ са свързани от здрави културни, духовни и исторически връзки, подчертаха още на срещата Румен Радев и Анджей Дуда. Във връзка с това двамата държавни глава предложиха и обща инициатива 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество. Датата е посветена на делото на Светите братя Кирил и Методий и обявяването им от полския папа Йоан Павел Втори за съпокровители на Европа. 
 
Анджей Дуда и неговата съпруга Агата Корнхаузер-Дуда бяха посрещнати от българския президент и съпругата му Десислава Радева с официална церемония на пл. „Св. Ал. Невски“, където полският президент отдаде почит пред Паметника на Незнайния воин. На „Дондуков“ 2 българският и полският президент проведоха среща „на четири очи“ и ръководиха пленарните разговори между официалните делегации на България и Полша. Официалното посещение на Анджей Дуда е и прощална визита в края на неговия втори мандат като президент на Република Полша.