Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента - да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на Европейския съюз (ЕС), застрашаващи или увреждащи обществения интерес.
Народните представители решиха, че от разпоредбите на закона могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги. Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител. С промените общинските съвети се задължават да приемат Етичен кодекс на общинските съветници. Когато постъпят сигнали за корупция и конфликт на интереси в общините, с тях да не се занимават създадените по места етични комисии, а да се препращат на компетентните органи, предвиждат измененията.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев обясни, че с приемането на този закон се постига регулиране на правната уредба в посока подобряване защитата на лицата, подали сигнали срещу свой висшестоящ. Той изтъкна, че приемането на закона е поредната крачка в отблокирането на суми в размер на 653 млн. евро по второто плащане от Националния план за възстановяване и устойчивост. Наред с това се изпълняват и препоръки за присъединяването ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, подчерта правосъдният министър.
Парламентът гласува откриването на нова процедура за избор на председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Кандидатите ще се предлагат в 14-дневен срок от гласуването на решението.
Депутатите приеха решения за ново определяне числеността, състава и ръководствата на 25-те постоянни комисии в Народното събрание.