29 април 2025 година
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно избра Даниела Дилова за втори мандат административен ръководител на Административен съд – Плевен.
Тя има над 23 години юридически стаж. Професионалната ѝ кариера започва през 2002 г. като „младши съдия“ в Окръжен съд – Плевен, след което е съдия в Районен съд – Плевен. През 2003 г. е преназначена на длъжността „заместник-председател“ на Районен съд – Плевен, а в периода 2009 г. - 2019 г. е негов административен ръководител. С решение на ВСС от 08.10.2019 г. е назначена за административен ръководител – председател на Административен съд – Плевен, и след изтичане на първия ѝ мандат е определена за изпълняващ тези функции.
Съдия Дилова кандидатства за втори мандат на длъжността, мотивирана от натрупания професионален стаж и административен опит, детайлно познаване на дейността на съда и взаимоотношенията в колектива, получената подкрепа от колегите ѝ и съвместно постигнатите резултати. Като основни приоритети за развитие на институцията, тя посочва повишаване на бързината, качеството, достъпността и ефективността на правораздавателната дейност, утвърждаване на върховенството на закона и осигуряване на равен достъп до правосъдие. Тяхното постигане е обвързано с реализирането на пет цели, които включват запазване и подобряване на дейността на съда, включително чрез използване на съдийското самоуправление при решаване на организационни въпроси. Предвижда се повишаване на квалификацията и мотивацията на съдиите и съдебните служители, както и развитие на електронното правосъдие в административното производство, осигуряване на спокойна работна атмосфера и повишаване на доверието на обществото в съда. За тяхното постигане са набелязани мерки като прилагане на открит професионален стил на управление на институцията, на административен контрол върху срочността за насрочване и разглеждане на делата и за изготвяне на съдебните актове в предвидените процесуални срокове, провеждане на периодичен анализ на проблемните области и идентифициране на съществените рискове в дейността на съда. Магистратите и съдебните служители ще бъдат насърчавани да повишават професионалната си компетентност, като се стимулира екипната работа, установяване на взаимна заменяемост на служителите и непрекъснатост в процеса на обслужване на гражданите. С насърчаване на електронната кореспонденция, според кандидата, се облекчава работата на деловодствата, ускорява се съдебният процес и е крачка към налагането на електронното правосъдие. Съдия Дилова ще насочи усилия за разширяване на взаимодействието с медиите, за достигане до повече млади хора чрез инициативите на съда, както и към увеличаване на неговите контакти с неправителствени организации.
Атанаска Дишева и Олга Керелска - членове на Съдийската колегия, поставиха към нея въпроси относно предимствата и проблемите при работата с Единната деловодна информационна система в административните съдилища, създадена ли е свързаност между нея и Единната информационна система на съдилищата, за впечатленията ѝ от приложението на модула за натовареност в ЕДИС.
Подкрепа за кандидатурата на Даниела Дилова заявиха Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова – членове на ВСС, и Галина Захарова – председател на Върховния касационен съд, като се мотивираха с притежаваните от нея професионални и нравствени качества, доказани с получените отлична атестационна оценка и етично становище. Поставен бе акцент на успешния първи ръководен мандат, при който са утвърдени нейните лидерски качества и се явява предпоставка за развитието на Административен съд – Плевен през втория. Обърнато бе внимание на задълбочената ѝ концепция за управление и на проявеното уважение към съдийското самоуправление, както и на изразената подкрепа от магистратите.