Успяхме да предотвратим два опита за имотни измами в София, благодарение на общите ни действия със СДВР и прокуратурата. Над 60 сигнала за имотни измами се проверяват в момента от прокуратурата и полицията само в София. Обявихме война на имотната мафия и ще продължим с координираните действия на правоохранителните органи, защото това е част от усилията ни за връщане на усещането справедливост и силна държавност. Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев на съвместен брифинг с и.ф. административния ръководител на Софийска районна прокуратура (СРП) Светлана Димитрова, говорителя на СРП Николай Николаев и директора на СДВР Любомир Николов.
Началото бе поставено от публичното оповестяване на случая с 90-годишната Янка Ушколова, чието жилище можеше да бъде отнето от имотната мафия. По случая се проверяват и съмнения за пране на пари. Разследването вече се наблюдава от Софийската градска прокуратура.
Днес бе вторият съвместен брифинг, на който се обявяват резултати от действия срещу имотната мафия.
Софийска районна прокуратура съобщи за задържането на заподозрени по два нови случая имотни измами, който са били предотвратени. В първия случай е направен опит за продажба на апартамент на възрастна самотна жена от кв. „Люлин“ чрез фалшиво пълномощно от чужбина. Във втория случай с неистински документи – решение на Общинската служба по земеделие за възстановяване на имот на наследници и неистински договор за продажба - е имало опит за промяна на собствеността имот от 2 дка в Студентски град, близо до Зимния дворец. И за двата случая има повдигнати обвинения и определени мерки за неотклонение, част от обвиняемите са със „задържане под стража“.
„Имотната мафия се оказа по-силна и организирана, отколкото си я представяхме, с много разнообразна дейност. Но няма как тя да е по-силна от държавата и действията на прокуратурата, на МВР, на СДВР, на различните служби, както и активността на Министерство на правосъдието доказват това“, категоричен бе министър Георгиев.
Той благодари на гражданите, които продължават да изпращат сигнали. Цялата информация се анализира в министерството и се препраща по компетентност. Когато компетентността е на министерството, разпореждам проверки, каза министърът.
„Над 600 са арбитражните решения, поставени от различните арбитражни съдилища. В следващите седмици ще представим промени в Закона за международния търговски арбитраж, за да се отсеят истинските традиционни дългогодишни арбитражни съдилища, които спазват законите, от арбитражите-копърки“, съобщи още министър Георгиев. Той наблегна и на забелязани други измами: „Забелязваме тенденции за корпоративни присвоявания, корпоративни спорове, спорове между съдружници в търговски дружества, които се опитват да бъдат решавани чрез търговските арбитражи. Трайното решение е законодателна промяна, която подготвяме, и активна непрестанна работа на правоохранителните органи“.
Георги Георгиев апелира всички длъжностни лица - частни съдебни изпълнители, нотариуси, служители в общинските администрации, в структурите на Министерството на земеделието, на кадастъра, имотния регистър и др., да са изключително бдителни. И при всяко породило се съмнение от проявен интерес към имотно състояние, семейно положение и прочее на граждани, да сигнализират.
„Срещу себе си имаме сложна подземна инфраструктура от групировки, на която ще продължим да противодействаме. Тази битка не е епизодична и няма да спре, нагло и безпардонно се посяга на беззащитни хора. След края на политическия хаос и безвремието, държавата е на мястото си“, категоричен бе министър Георгиев.