„За мен като дългогодишен народен представител от област Търговище е изключителна радост да видя, че гражданите на Търговище и на областта ще се сдобият с придобивка като този съвременен медицински център, който ще предоставя квалифицирана медицинска помощ и ще разполага с най-модерното оборудване“, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова, която участва в официалното откриване на най-големия медицински комплекс за доболнична помощ в областта. На събитието присъства и министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.
Финансовият министър е в града по покана на кмета на общината д-р Дарин Димитров, като в рамките на посещението си се запозна и с реализацията на инвестиционни проекти в Търговище, финансирани по Националната програма за финансиране на капиталови разходи на общините. Д-р Димитров запозна министър Петкова на място с напредъка по ремонтните дейности на емблематичната за града сграда, позната като Земеделската банка, построена в периода 1912 – 1915 година, които също са финансирани по инвестиционната програма. „За радост в рамките на този бюджет правителството намери възможност да осигури финансиране както за тази красива сграда – паметник на културата, така и за други няколко много важни инфраструктурни обекта на територията на общината“, отбеляза тя. Министър Петкова допълни, че 25 са проектите в община Търговище, включени в Приложение 3 към Закона за държавния бюджет, и те са на обща стойност 52 млн. лв. Теменужка Петкова поздрави кмета, областния управител и местната администрация за приноса им Търговище и областта да се променят и да се превръщат във все по-привлекателно място за живеене.
Пред журналисти министър Петкова посочи, че четиригодишното управление на модела Радев е довело довлошаване на публичните финанси и дестабилизация. Министърът на финансите напомни, че съгласно договора с „Боташ“, който е сключен от правителството на президента, държавната енергетика всеки ден се нуждае от 1,050 млн. лв. и „Булгаргаз“ е пред фалит. Според нея президентът дължи отговори как се е стигнало дотук и как тези пари ще бъдат плащани оттук нататък. „Аз като финансов министър съм силно притеснена от това, което ни беше завещано, особено в енергетиката. Направихме невероятни усилия да спасим парите по Плана за възстановяване и устойчивост – при правителствата на президента Радев този план беше тотално потъпкан. Всички финансирания за съответните проекти бяха на практика замразени. Това, което ние правим в момента е да елиминираме ефекта на правителствата на модела Радев“, обясни тя.
„Страната ни има нужда от редовно правителство, стабилизиране на публичните финанси и изпълняване на своята стратегическа цел – влизане в еврозоната, Ние никога не сме били по-близо до членството си в еврозоната, положихме неимоверни усилия да предложим закон за бюджета, който да отговаря на Маастрихтските критерии. Покрихме всички числови критерии за членство в еврозоната. Подадохме искане до Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади. Надяваме се те да бъдат положителни“, отбеляза Теменужка Петкова.