Инициативата се състоя по повод Световния ден на Земята - 22 април
Обучението бе насочено към работещите на терен, които първи попадат в контакт с престъпление срещу природата (бракониерство). Те бяха запознати със съвременните методи и подходи за реакция при установяване на екопрестъпления. От изключителна важност е те да имат основни познания за методите на документиране и съхраняване на доказателства до пристигането на разследващите органи. А добрата координация с полицията е от особено значение за разкриването на злодеянията.
Този ангажимент е вменен на създадения през 2023 г. сектор „Престъпления против околната среда, дивата природа и животните“ към Главна дирекция „Национална полиция“. Неговият началник главен инстепкор Трифон Бойчев разясни, че структурата работи по 60 състава на престъпления, след които казуси по горите, против лова, защитени територии и видове животни, отпадъци и други. Той изрази категорична позиция, че трябва да се насочат усилия към превенцията на такива престъпления и да се повиши обществената ангажираност. И допълни, че противодействието на престъпления срещу природата изисква синхрон между институциите, тъй като всеки служител притежава различни компетентности и умения, необходими за разкриване на извършителите.
Обучението „Криминалистика при престъпления срещу природата” се реализира от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, като партньор от българска страна на проект “Nature FIRST” финансиран от Европейската комисия чрез програмата HORIZON-CL6-2021-BIODIV-01-02.