Трябва да се създаваме устойчиво законодателство и да привлечем отново академичния състав в процеса по нормотворчество, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев при представянето на новия брой „Юридически барометър“. „Това е голямата ни задача. А парламентът трябва да е по-смел в приемането на нормативните решения, които са добре подготвени от Министерството на правосъдието, след консултации с представителите на академичната общност и практиците.“
Министър Георгиев допълни още, че е изключително важно да се дава сметка за качеството на законодателството много преди то да е факт. И че в последните 3 месеца по негова покана в изготвянето на водещи законопроекти са се включили преподаватели от юридическите факултети на различните университети.
Ролята на юристите е да дават решения на проблемите на обществото, а не просто да създават такива със законодателен ентусиазъм отвъд капацитета. Не е редно да променяме законите, защото някоя техническа мярка не е изпълнена, каза още Георги Георгиев.
Той благодари на екипа на Юридически барометър за правните анализи през годините.
Проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на гражданска инициатива за периодично наблюдение и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България, представи темата на таз годишния брой на изданието - „Българският граждански кодекс“ .
Специален гост на броя е проф. дюн Иван Русчев - професор по гражданско и семейно право в Юридическия факултет на Софийския университет и академик - редовен член на Българската академия на науките.
В събитието участие взеха председателят и зам.-председателят на Народното събрание – доц. д-р Наталия Киселова и доц. д-р Николета Кузманова, конституционният съдия Красимир Влахов, представители на академичната общност, студенти и др.