Народното събрание прие на първо четене пет законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата

Народното събрание прие на първо четене пет законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата

Народното събрание прие на първо четене пет законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Два от проектите са внесени от Министерския съвет, два от народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" и един от депутати от ГЕРБ-СДС.

С единия от двата законопроекта, внесени от Министерския съвет, се регламентират подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън населено място, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните от водачите моторни превозни средства. Въвеждат се нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението. Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани от органите на МВР чрез техническите средства на електронната система на Агенция „Пътна инфраструктура”, като обменът на информацията ще се осъществява по реда на инструкцията.

Със законопроекта се предлага възможност моторно превозното средство от категория В да се управлява от водач, навършил 17-годишна възраст, с придружител. Предвижда се създаването на разпоредба, според която като условие за извършване на преглед за проверка на техническата изправност на пътно превозно средство да са заплатени глобите по влезли в сила наказателни постановления, фишове и електронни фишове за нарушения на Закона за движение по пътищата, извършени с представеното за преглед превозно средство.

Предлага се възможност за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства. Контролът с тези автомобили ще се осъществява от полицейски органи, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло. Със законопроекта се създава Съвет за сътрудничество с научната и академичната общност, чиито състав се определя със заповед на председателя на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата”.

Вторият законопроект, внесен от Министерския съвет, е свързан с европейска директива относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства като се определят по нов начин категориите превозни средства, като колесните трактори вече се определят като превозни средства от категории Т 1.

Проектът за промени в Закона за движението по пътищата, внесен от народни представители от ГЕРБ-СДС, предвижда предоставянето на допълнителни правомощия за осъществяване на контрол върху правилата за движение по пътищата в рамките на населените места на органите на местното самоуправление и местната администрация. С него се дават и допълнителни правомощия на определените от министъра на вътрешните работи служби при изпълнение на функциите си да имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на както на водача, така и на пътниците. Службите за контрол, определени от кметовете на общините, да могат да изграждат, управляват и развиват автоматизирани технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушение по закона, предлагат депутатите.

Законопроектът, внесен от народния представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Божидар Божанов и група депутати, който също бе приет на първо четене, предвижда промени, насочени към намаляване на административната тежест, повишаване на връчването и контрола, улесняване на гражданите чрез елиминиране на всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменянето им с автоматизирани справки в централизирани регистри, възможността за заплащане на глоби онлайн без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено, както и намаляване на рецидивистите на пътя като се въвежда задължение за контролните органи да спират на пътя и да връчват невръчени електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени такива. Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления. Въвежда се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други лица, обработващи ги по закон, до данните за административните нарушения на водачите.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от народния представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Явор Божанков, който също бе приет на първо четене, цели да разреши проблема със зачестилите случаи с полеви тестове (DrugTest5000) за водачи на МПС, които отчитат значителен процент ”фалшиви” резултати. Според вносителите последствията от един такъв фалшив резултат засягат значително правата на гражданите, като всичко това е свързано с отнемане на свидетелството за управление на МПС до 18 месеца или до решаването на случая и се прекратява регистрацията на автомобила за период от 6 месеца до 1 година. Това е значителен период от време, през който мярка, определена като временна и единствено във връзка с необходимостта да се осигури безопасност на пътя, се налага практически като наказание.

Народното събрание не прие проекта за изменение в закона, внесен от народни представители от "Възраждане". Целта на проекта за изменение беше да се постигне по-бърза реализация на отнетите моторни превозни средства в полза на държавата чрез продажбата им на публичен търг или чрез предоставянето им на бюджетни организации.

Парламентът прие на второ четене промени в закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта им е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, както и да се оттечете като цяло нарастващото значение на цифровите технологии.

Водещи новини

Времето