Ръководителят на делегацията на Народното събрание в Интерпарламентарния съюз Росица Кирова представи българската позиция по темата "Парламентарно действие за социално развитие и справедливост" в Общия дебат на Парламентарната асамблея на организацията в Ташкент.
В дебата участваха 44 председатели на парламенти, председателите на Арабския парламент, Парламента за Латинска Америка и Карибите (ПАРЛАТИНО) и Източноафриканската законодателна асамблея, както и 82 депутати от национални парламенти, членове на Интерпарламентарния съюз и представители на асоциирани парламентарни организации.
Моята страна е на първо място в Европейския съюз по най-дълъг платен отпуск за отглеждане на дете, подчерта в изказването си Росица Кирова. Тя посочи, че преди дни българският парламент реши част от лекарствата за деца до 7-годишна възраст да бъдат безплатни. Сред социалните мерки, въведени със законодателно решение в България, е поемането от държавата на разходите за такса за детска градина и ясла, отбеляза Росица Кирова. Като парламентаристи всички ние сме убедени, че има нужда от всеобхватни системи за социална защита, които да не изоставят никого, заяви ръководителят на българската делегация пред участниците във форума.
Росица Кирова подчерта, че водещ приоритет за България е свободният достъп до качествено образование за децата от всички възрасти. По думите й това е най-добрият начин за борба с неравенството между половете, бедността и социалната несправедливост. Необходимо е да дадем на децата си добро образование и възможности да водят живота си като граждани на света - осъзнати, добре образовани, отговорни и уважавани със загриженост за нашата планета и цялото човечество, допълни тя.
В изказванията по време на Общия дебат чух решения и добри примери, както и че необходимостта от социална справедливост е безспорна и въпросът „Как?“ отдавна не стои, подчерта Росица Кирова. Днес въпросът е кога и колко бързо можем да я постигнем, добави тя.
В 150-та юбилейна асамблея на Интерпарламентарния съюз в Ташкент участваха 1400 делегати от повече от 130 държави. Сред тях бяха 740 депутати и 100 председатели и заместник-председатели на парламенти. Жени бяха 37 на сто от народните представители, които се включиха в работата на тазгодишния форум на организацията.
Българската делегация беше ръководена от председателя на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова. В нея бяха народният представител Константина Петрова и главният секретар на Народното събрание Стефана Караславова.