Държавната агенция за закрила на детето организира междуинституционална работна среща за решаване на проблема с нарастващия брой на деца и семейства, живеещи в незаконни постройки и занимаващи се с просия в град София

Държавната агенция за закрила на детето организира междуинституционална работна среща за решаване на проблема с нарастващия брой на деца и семейства, живеещи в незаконни постройки и занимаващи се с просия в град София

Държавната агенция за закрила на детето организира междуинституционална работна среща с цел координирани действия за справяне с нарастващия брой деца и семейства, живеещи в незаконни постройки и занимаващи се с просия в гр. София.
Обсъждането беше инициирано след многобройни сигнали от граждани до Националната телефонна линия за деца 116 111, ДАЗД и столични дирекции „Социално подпомагане“.
В срещата участието взеха представители на: Столична община (СО) и район „Студентски“, Агенция за социално подпомагане (АСП), Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), 07 РУ – СДВР, Столична регионална здравна инспекция (СРЗИ), Регионално управление на образованието (РУО) – София-град, Дирекции „Социално подпомагане“ (ДСП) – Младост, Красно село, Оборище.
От всички единодушно беше потвърдено, че проблемът е дългогодишен, а предприеманите до момента мерки не са довели до неговото трайно разрешаване. Бяха обобщени ключовите трудности: незаконни временни „биваци“, с подслони от подръчни материали, в които семействата живеят без условия за нормален живот; просия и трудова експлоатация на деца – децата не посещават училище, а са използвани за миене на коли, продажба на цветя и др. нерегламентирани дейности; въпреки регулярните обходи и усилия от страна на институциите, отсъстват положителни резултати на системно ниво, включително поради ограничените правомощия на различните ведомства.
ДАЗД представи възможности за съвместни действия, предвиждащ: локализиране и мониторинг на местата с незаконни построения и просещи деца; създаване на „интерактивна карта“ на София за проследяване на проблемните зони; засилено полицейско присъствие след премахване на лагерите, за да се предотврати повторното им възникване; регулярни обходи и ежемесечни срещи между институциите; проучване на чуждестранен опит за работа с маргинализирани общности; социална подкрепа – осигуряване на жилищни, здравни и образователни услуги за семействата, включително в родните им населени места, където част от семействата имат жилища.
Следващата стъпка е изготвяне на конкретен план за изпълнение на предложените мерки и неговото текущо проследяване. Предвидено е и ангажирането на други ключови участници, които биха допринесли за подобряване на ситуацията, като например представители на бизнеса, с оглед проучване на възможностите за осигуряване на препитание на засегнатите лица.