„Днес издадох заповед за обследване сега, веднага, в рамките на седмица на всички участъци с концентрация на пътно-транспортни произшествия и ако се установят слабости, да бъдат обезопасени мигновено.“ Това съобщи пред медии днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той допълни, че срокът, който е бил поставен на среща между МВР и АПИ в минал период, е бил месец юли. Затова ще се случи сега и веднага, за да няма други такива инциденти, поради липса на едно или друго нещо. Утре ще бъдат идентифицирани всички опасни участъци по данни на МВР.
В отговор на въпрос за планирания основен ремонт на участъка при Телиш, в който при тежкия пътен инцидент на 31 март загина 12-годишната Сияна, регионалният министър обясни, че всяко пътно трасе има процес на амортизация и своевременно се планират основните ремонти, които се извършват. И допълни, че поради неподписването през цялата минала година на договори за поддържане на републиканската пътна мрежа, което определи като престъпно бездействие, конкретното трасе не е било ремонтирано. „В момента рестартираме тези процеси, за да може тези договори да бъдат сключени и да се извършат всички основни ремонти“, заяви Иванов.
Обследванията ще покажат дали състоянието на участъка между селата Радомирци и Телиш на път I-3 Плевен – Луковит е добро или не е добро. В момента тече следствие и всички събрани от нас данни ще бъдат предоставени на следствието, каза още той.
Министър Иванов напомни, че по негово разпореждане вчера е отстранено ръководството на ОПУ – Плевен, за да може да се извърши обективна проверка. Такава ще се извърши и в АПИ. „Ще бъда абсолютно безкомпромисен към всяко нарушение, ако бъде установено такова“, категоричен бе той. След проверката ще стане ясно дали има проблеми в АПИ. В момента под мое ръководство те работят под пълна пара и изпълняват всичките си ангажименти. Дали има нарушения ще стане ясно след проверката, която съм разпоредил.
Министърът изрази още веднъж съболезнования към семейството на загиналото дете за трагедията. Той подчерта, че това не би се случило, ако АМ „Хемус“ и пътят Мездра – Ботевград бяха пуснати в срок и строителството на тези важни инфраструктурни обекти не беше забавено 4 години. „2 месеца работим в авариен режим за рестартиране на системата, за да започне извършването на ремонти по републиканската пътна мрежа. Отговорността се носи от тези, които през годините са забавили тези процеси,“, посочи той.