Садизмът спрямо животни като бизнес влиза в Наказателния кодекс (НК), става тежко престъпление и е нов квалифициран състав, който предлагаме от Министерството на правосъдието. Този акцент от измененията в НК открои пред журналисти днес министър Георги Георгиев.
Няма закон, който да замести и компенсира човечността, но е необходим и нормативен отговор на безпрецедентната жестокост, на която сме свидетели в последните дни и която извади на протест хиляди граждани, категоричен бе министърът на правосъдието.
Предложените промени в НК днес бяха обсъдени и с неправителствените организации за защита на животните „Кажи“, „Четири лапи“, „Невидимите животни“ и фондация „Шаро“, като получиха тяхната подкрепа.
Министър Георгиев разясни хронологията на текстовете за престъпления срещу животни в НК. Проявите на жестокост към животни се въвеждат в НК за първи път през 2011 г. Тъй като предвиденото наказание тогава е до 3 г. затвор, извършители, които не са извършвали други престъпления, се освобождават от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. През 2023 г. по предложение на народни представители от ГЕРБ санкциите се вдигат до 5 г. затвор, за да се носи наказателна отговорност, като това важи за престъпления, извършени след изменението.
Това, което предлагаме сега, не е механично увеличаване на наказанията в НК, категоричен бе Георги Георгиев. По-високите минимални и максимални санкции държат сметка за обществената опасност на деянията, но най-важното е, че предвиждаме два нови квалифицирани състава, които се наказват с лишаване от свобода от 3 до 10 г. затвор и глоба от 5 000 до 20 000 лв., разясни министърът. В едната хипотеза се обхващат случаите на заснемане на издевателствата с цел разпространение, в другата – с цел набавяне на имотна облага. Това е именно садизмът като бизнес. Същата ще е и санкцията при опасен рецидив.
Проектът за НК е публикуван за предварително обществено обсъждане на страницата на министерството, започва работа за подготовка на дебатите в парламента, след като законопроектът бъде одобрен от правителството. „Едната част е законът, втората – активна работа на институциите“, подчерта Георги Георгиев. В тази връзка той е поискал от прокуратурата информация за сигналите и делата за жестокост към животни от последните години. „Необходими са усилия за връщане на нормалността, за това да покажем колко сме непримирими като общество към подобна жестокост, да не се успокояваме и да не забравяме“, каза министърът на правосъдието.
Представителите на НПО благодариха за бързата реакция и съпричастност. Приканиха политиците да не използват тези случаи за кризисен пиар, а заедно да намерят най-добрите решения. Призоваха също да няма саморазправи със семействата на двамата задържани в Перник и апелираха към институциите за комплексен подход при решаването на проблема.