Фотодокументалната изложба „Екзархът – Спасител и спасените деца“ беше открита в Народното събрание. Експозицията е посветена на eкзарх Стефан I и приноса му за спасението на българските евреи по времето на Втората световна война. Организатори на събитието са кметството в с. Широка лъка и читалище „Екзарх Стефан“.
Председателят на Комисията по правата на човека и вероизповеданията Красимир Събев подчерта ключовата роля на екзарх Стефан българските еврейски деца да не бъдат депортирани. Роден в Широка лъка, завършил Киевската духовна академия, специализирал философия в Швейцария, екзарх Стефан е човек, с когото се гордеят всички родопчани, заяви Красимир Събев.
Музикологът и бивш народен представител Леа Коен определи екзарх Стефан като изключителна личност, интелектуалец и полиглот. Тя припомни действията му при внасянето на закона за защита на нацията през 1940 г., с които мобилизира Светия Синод да изпрати протестно писмо до Народното събрание. Леа Коен изтъкна неговите последователни и хуманистични възгледи през целия период до 1943 г.
Ние никога няма да забравим, че България е единствената държава, която спасява и помага на всички евреи, които са под нейна юрисдикция, каза художникът Ривка Узиел. Тя е родена през 1938 г. в Ямбол и до днес ясно си спомня събитията от Втората световна война. В Европа българските евреи са единствените оцелели и затова винаги носим България с любов и благодарност в сърцата си, допълни Ривка Узиел.
Председателят на Организацията на евреите в България „Шалом“ проф. Александър Оскар посочи, че екзарх Стефан е достоен пример за всяко поколение. Той покани присъстващите на традиционния Поход на толерантността, с който еврейската общност у нас ще отбележи 82-рата годишнина от спасяването на българските евреи и ще почете паметта на над 11 000 евреи от Беломорска Тракия и Вардарска Македония. Походът ще се състои на 9 март в навечерието на Деня на спасяването на българските евреи и на почит към паметта на жертвите от Холокоста с маршрут от храма „Света София” към Паметника на Спасението в градината „Св. Климент Охридски“.
На откриването на изложбата присъстваха още председателят на парламента Наталия Киселова, депутати, представители на еврейската общност и журналисти.