Столичната община и синдикатите КНСБ, КТ „Подкрепа“ започнаха преговори за подписване на тригодишно споразумение в градския транспорт

Столичната община и синдикатите КНСБ, КТ „Подкрепа“ започнаха преговори за подписване на тригодишно споразумение в градския транспорт


С участието на кмета на Столичната община Васил Терзиев започнаха преговори за подписване на дългосрочно споразумение за работещите в градския транспорт. Проектът на Споразумението предвижда то бъде за тригодишен период и да бъде подписано между Столичната община, транспортните общински дружества – „Метрополитен“ ЕАД, „Столичен автотранспорт“, ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД и синдикалните организации Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), КТ „Подкрепа“, „Федерацията на транспортните синдикати“ към КНСБ и „Федерацията на транспортните работници „Подкрепа“.
Добре работещ градски транспорт е наш стратегически приоритет. Общата ни цел е дългосрочна визия за развитието му, каза кметът на София Васил Терзиев. По думите му трябва да знаем какво искаме да постигнем за тези три години като развитие и краен резултат и на тази база да определим приоритетите, които ще решаваме.
Столичният кмет заяви, че са важни принципите, на базата на които формулираме решенията си в споразумението. „Колкото повече, толкова повече“ за мен има смисъл само, ако знаем кои са важните принципи, спрямо които решаваме какви мерки и числа да подкрепим. Съзнавам, че това е по-трудния път, но иначе не решаваме проблемите, коментира кметът.
Васил Терзиев посочи, че инвестициите трябва да следват проблемите за решаване. Градските предизвикателства като изграждане на инфраструктура, на нови пътища и тротоари, качеството на въздуха, на градската среда всички те са свързани с транспортни проблеми, затова е важно как ще подходим.
Миналата година подписахме Споразумение за една година и изпълнихме задълженията си, припомни заместник-кметът по направление транспорт Илиян Павлов.
През 2024 г. Столичната община осигури рекордни средства в икономическата рамка за градския транспорт от над 500 млн. лева, заложени в бюджета, припомни. Изпълни поетия си ангажимент за увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт с 15% от април 2024 г. и на бонусна система от ноември 2024 в Столичния авто- и електротранспорт.
На срещата бе разгледан проект за тригодишно ново споразумение до края на 2027 г. Участниците се обединиха да бъде проведена нова среща в края на март, на която ще продължат преговорите. В следващите дни Столичната община ще даде своите предложения по споразумението.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че в предложението си за увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт са се водили от пазарни принципи и аргументи. За хората е важно да имат сигурни доходи и добри условия на труд, посочиха също от КНСБ.
Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ изрази увереността си, че споразумението ще даде предвидимост и сигурност за хората и добави, че синдикалната организация няма политически цели, а държи на своята независимост.
На срещата присъстваха също председателите на Федерацията на транспортните синдикати“ към КНСБ Александър Шопов и на „Федерацията на транспортните работници „Подкрепа“ Иван Кирилов, както и заместник-кметът на Столичната община по направление транспорт Илиян Павлов и изпълнителните директори на общинските транспортни дружества и на Центъра за градска мобилност.

 


Думите на кмета свалени дословно

Общата ни цел - добре работещ градски транспорт, това не веднъж сме го заявявали, че за нас е стратегически приоритет. Искаме всички парчета в пъзела да подредим, защото ако това не го направим и системата не се е развила във всичките аспекти - инфраструктура, качество на услугата и ние никога няма да успеем да решим много други проблеми, които касаят качество на въздуха, трафик, пътната инфраструктура и др. Градските проблеми са свързани с транспортния проблем. Това, което аз доста мислих, и това, което ми липсва в момента, за да може да водим един по-правилен разговор за номиналите/цифрите са принципите, които седят зад това.
Приемаме, че принцип номер едно е на Мечо Пух - колкото повече, толкова повече.
Ако може да дадем хиляди левове, ще ги дадем и всички ще са щастливи. Сега предизвикателствата обаче са, като трябва да правим компромиси на базата на какво ги правим.
Бих искал да седнем да помислим първо за дългосрочната визия, да си я напишем. Какво искаме да постигнем за тези три години като прогрес и на тази база да определим.
Второто нещо е въпросните принципи.
Защото няколко от нещата, които се казаха, те си противоречат - ако е пазарен принципа сме уязвими. Ако трябва да е равно за всички по-социалистически, е друг проблем.
Т.е. има неща, които си противоречат. Това, което в моята глава е, аз затова искам да ги изравним, е, че ние трябва да слагаме парите там, където е проблема. А не да бъде еднакъв подход към всички дружества, всички длъжности. Защото това не решава проблема. Иначе пак догодина ще имаме липса на шофьори в автотранспорта и няма да имаме млади шофьори.
Да, може би няма да е справедливо прямо в метрополитен. Извинявам се, господин Бартоев. Ама там нямаме проблем с текучеството, такова каквото имаме в автотранспорта и където имаш извънредни смени и систематично не успяваме да решим проблема. Важно е да знаем всички, през какъв филтър ни минават решенията, да седнем и да напишем какви са принципите. Защото тогава вече можем да кажем - този подход ни води към тази цел.
Смятам, че ако това го направим, много по-лесно ще стигнем и до конкретиката по това какво трябва да се направи и до номиналите и ще можем да го обясним лесно на хората. Може би не всички ще са щастливи, но поне ще покажем, че има връзка между това как наместваме парите и решаваме проблемите на системата на транспорт.
Ако държавата ми даде чували с пари, никой от нас няма да каже, не ги искаме. Но предвид на това, че държавата няма да го направи, предвид на това, че знаете как е конструиран бюджета на общината, кое са делегирани бюджети, кое са собствените приходите, как се формират.
За да увеличим приходите, всичко минава през силно непопулярни решения, за които не е ясно до къде има политическа подкрепа. Затова искам да тръгнем от това как наместваме ресурса, с който имаме, колкото повече отвоюваме да си наместяме в тази рамка, за да решим истинските проблеми.

 

 

 

Времето