Близо половин милион лева за пропуснати ползи трябва да плати семейство Цанкови на строителна фирма, за това, че същата фирма не е успяла да завърши строежа на жилищни сгради върху собствения му терен в продължение на 18 години. Строителят не плаща неустойките за неспазване на договора, въпреки влезлите в сила 4 решения на Софийски апелативен съд. Сега семейство Цанкови е осъдено от арбитраж, без да е дало съгласието си спорът да бъде разглеждан от арбитражен съд. Решението на арбитражната комисия е приведено в действие веднага, сметките на трима от членовете на семейство Цанкови са блокирани, изпълнението е стопирано месеци по-късно едва след решение на Апелативния съд. Присъдата на арбитража обаче остава в сила. Обжалването във Върховния касационен съд, което не може да стартира месеци наред с мотива, че ищецът е сменил адреса си, най-после е насрочено за 13 март 2025 г. През септември 2024 г. е сезирана и прокуратурата, но досега оттам реакция няма
Когато правосъдието е бизнес
В българската съдебна система съществува опасен механизъм, чрез който определени фирми и лица се възползват от вратички в закона, за да се обогатяват за сметка на невинни граждани. Това разследване разкрива как семейство Ценкови, които са собственици на имот в престижния софийски квартал Малинова долина, се превръщат в жертва на мащабна схема от фиктивни сделки, подставени лица, злоупотреба с арбитражни съдилища и съдебно бездействие.
Историята на Ценкови е пример за злоупотребата с арбитражното правораздаване, което в случая е използвано като инструмент за източване на финансови средства и прикриване на схеми с недвижими имоти и обществени поръчки. Арбитражът, за да заведе дело и да стигне до решение, не се е посвенил да използва невалидно пълномощно на починало девет години преди това лице и без правомощия за подписване на споразумение за арбитраж. Решението е в полза на упълномощения.
Историята на един строителен кошмар
През 2006 г. две семейни двойки – Елена и Христо Ценкови и Елена и Любомир Ценкови – отдават свой имот в квартал Малинова долина, София, срещу обезщетение, предоставяйки право на строеж на благоевградската строителна фирма „Етиком Наков и Сие” СД. Собствениците на компанията – Живко Наков и Емил Наков (баща и син) – поемат ангажимент да завършат строителството до 2009 г., като договорът предвижда две къщи за семейство Ценкови срещу пет за строителя.
Проектът обаче не достига до завършване. През 2008–2009 г. строителните дейности са преустановени, а къщите остават недовършени. Семейство Ценкови завежда дела срещу фирмата, но докато Софийският апелативен съд отсъжда в тяхна полза между 2012 и 2014 г., „Етиком Наков и Сие” вече няма никакви активи, собственост или средства, за да изплати дължимите неустойки. През този период фирмата натрупва значителни задължения към НАП и частни кредитори, но държавата не предприема действия за тяхно събиране.
Бягството от задължения и дългове – част от измамата
Според Теодор Ценков, наследник на починалия Любомир Ценков, действията на „Етиком Наков и Сие” следват добре обмислен модел за избягване на задължения:
Прехвърляне на активи
Започвайки още през 2008 г., фирмата продава активите си на свързани лица и дружества, като така избягва задълженията към кредитори. Един от кредиторите е държавата, тъй като дружеството участва в обществени поръчки.
Задлъжнялост към НАП
Към 2021 г. дълговете на дружеството към НАП достигат 360 000 лв., но държавата не предприема действия за тяхното събиране. В резултат част от задълженията просто изтичат по давност.
Прехвърляне на имотите
Имотите преминават през няколко дружества. През 2009 г. „Етиком Наков и Сие” продава петте къщи на „Зози” ЕТ за 550 000 лв., но няма доказателства за реално извършено плащане или внесен ДДС. „Зози” ЕТ апортира имота във „Вест Инвест – Н” ЕООД със собственик Веселин Пандев, който също печели обществени поръчки за милиони – последната за Енергийна ефективност в общински административни сгради в гр. Тутракан за 1 789 374.20 лв. „Вест Инвест – Н” продава три от недовършените постройки на частни лица, срещу което получава авансово 10% от уговорена цена – общо 128 947 лв. и обещава до 1 месец те да бъдат завършени. Това според Теодор Ценков е нереално – липсват строителни документи, подписи на съответните строителни лица, които отказват да ти предоставят, защото фирмата им дължи пари, сградите не са присъединени към ел. инсталация, няма и никакви други комуникации, не са съставени комисии по строителен надзор, не е определена дата за подписване на Акт 15, както изисква закона. В посочения едномесечен срок купувачите едновременно се отказват от сделката, „Вес Инвест – Н” незабавно им превежда исканите 309 474 лв. и предявява претенции към семейство Ценкови за загуби и пропуснати ползи под предлог, че не им е предоставен достъп до къщите.
Регистрация на нови фирми
„Века Финанс” ЕООД със собственик Пирин Кантарев е поредното регистрирано дружество, което да предяви претенции към имотите. То е новорегистрирано, не участва в обществени поръчки и спокойно може да води съдебни спорове. В деня на регистрацията е направена цесия за вземане към семейство Ценкови, от които новорегистрираното дружество ще задържи 20%. Заведен е арбитражен спор.
Прокуратурата – мълчалив съучастник по подразбиране
През ноември 2023 г. тогавашният адвокатът на семейство Ценкови, Атанас Черногорски, подава сигнал до Софийска градска прокуратура, в който посочва множество предполагаеми престъпления – документни измами, престъпления против стопанството, укриване на данъци и др.
Наред със съмненията за извършена измама спрямо семейство Ценкови, в сигнала до прокуратурата са изтъкнати следните факти:
„Етиком Наков и Сие” СД участва в обществени поръчки за общо 3 млн. лв., последната към 2015 г. Задълженията на дружеството към НАП са 231 000 лв., но досега държавата не е потърсила вземанията си. През 2008 г. започва да прехвърля активите си на други фирми, чрез които и до днес участва в обществени поръчки на Министерството на здравеопазването в благоевградска и кюстендилска област. Спира всякакви плащания към кредитори и държавата, и прехвърля цялата си собственост на свързани лица. Натрупаните задължения към държавата не се търсят от НАП, а изтичат по давност. НАП не е предприемала никакви действия, за да може да събере вземанията и да защити интереса на данъкоплатците. До подаването на сигнала в прокуратурата дружеството не е стартирало процедура по несъстоятелност, такава не е стартирана и от НАП повече от 15 години. Адвокат Черногорски изразява подозрения, че изпълнителни действия спрямо „Етиком Наков и Сие” СД не се извършват поради това, че сестрата на Живко Наков е служител на ТД на НАП – София.
Проверка на Бивол установи, че към 2021 г. задълженията на дружеството към НАП възлизат на 360 000 лв. По късно част от сумата е отпаднала, вероятно по давност. Въпреки задълженията към държавата, фирмата печели обществени поръчки. Само шест от обществените поръчки, спечелени от „Етиком Наков и Сие” между 2008г и 2014 г. към Министерството на здравеопазването и общините Благоевград, Ловеч, Луковит, Рила и Петрич възлизат на близо 4.5 млн. лева. В една от тях, към община Петрич, дружеството участва съвместно с Водстрой, което, както е известно, е под контрола на Делян Пеевски.
Въпреки представените доказателства, досега прокуратурата не е предприела никакви действия. Според Ценкови това е още едно доказателство за системната безнаказаност на подобни схеми.
Арбитражът – инструмент за източване на средства?
През 2023 г. фирмата „Века Финанс” ЕООД, регистрирана на името на Пирин Кантарев, получава по цесия претенциите на „Вест Инвест – Н” срещу Ценкови в размер на 464 212 лв. Вместо да се обърне към граждански съд, „Века Финанс” завежда арбитражно дело, въпреки че Ценкови никога не са давали съгласието си за подобен процес.
Арбитражният съд служи, за да решава бързо извънсъдебно имуществени спорове. Изпълнителната сила им сила е като на всеки друг съд. Това, че въз основа на решения на арбитража могат да се издават изпълнителни листове, е причина законодателят да е предвидил задължително условие да е налице съгласието на всички страни по спора. Ако едната страна не е съгласна, другата не може да отнесе спора към арбитражен съд, а се прилагат общите правила на Гражданският процесуален кодекс.
Ценкови не са съгласни този спор да се решава от арбитражен съд.
От умрял писмо
За да бъде заведено арбитражното дело, собственикът на „Етиком Наков и Сие” СД Живко Наков /баща/ използва пълномощно от 2008 г., дадено му от Любомир Ценков, за да го представлява пред различни оператори на комунални услуги, необходими за осъществяването на строителните дейности. Но Любомир Ценков умира през 2009 г., което прави пълномощното невалидно. Представеното пред арбитража пълномощно е с неясни и коригирани номера на регистрационните заверки и с неясно съдържание, което препраща към друго пълномощно, но нито едно от тях не упълномощава Наков да подписва договори или арбитражни споразумения.
Арбитражният съд, в лицето на съдия Ана Миленкова, въпреки явните нарушения, дава ход на делото и в крайна сметка осъжда Ценкови да платят на „Века Финанс” сумата 482 493.55 лв., включително съдебни разноски и арбитражни такси.
Подозрителна процедура
Ценкови обжалват арбитражното споразумение, което не пречи на Ана Миленкова (адвокат, синдик , включително на фирми от обръча на КТБ след фалита и арбитражен съдия) да даде ход на делото по съкратената процедура съгласно правилата на арбитражния съд при БТПП, на която тя не е член. Според Теодор Ценков всички протоколи от заседанията са изменени и арбитърът отказва да предостави звукозаписите от тях. След многократни протести от страна на Ценкови, Ана Миленкова си прави отвод по делото, на което няма право според правилата на БТПП. С анекс, подписан отново с невалидното пълномощно на Живко Наков, делото се прехвърля на Пламен Пантов, който не е вписан никъде като арбитражен съдия и за когото е известна индиректна връзка с „Века Финанс”. Арбитър Пантов разглежда казуса максимално бързо, отхвърля всички протести на Ценкови и не дава възможност за графологична или каквато и да е друга експертиза.
Изпълнение на решението – без забавяне
Веднага след произнасянето на арбитражния съд е издаден изпълнителен лист, който води до блокиране на сметките на семейство Ценкови и месечно източване на около 6000 лв., което е стопирано от апелативен съд Ценкови обжалват арбитражното решение пред Върховния касационен съд. Процедурата обаче се бави с месеци, като една от причините е, че „Века Финанс” сменя няколко пъти адреса си, което затруднява призоваването ѝ. Делото е насрочено за 13 март 2025 г., но междувременно компанията е в процедура на несъстоятелност.
Съдебната система у нас е в услуга на корпоративните интереси
Случаят със семейство Ценкови е повече от частен проблем – той е симптом на системни пропуски в съдебната система, които позволяват на свързани лица да се обогатяват чрез юридически машинации. Въпросът, който остава, е: ще се намеси ли най-сетне държавата, за да защити правата на гражданите, или тази схема ще продължи да действа безнаказано?
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.
Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.