След тригодишна съдебна битка АКФ получи достъп до решенията на КОНПИ за конфискуване на имущество от 2018 до 2021

След тригодишна съдебна битка АКФ получи достъп до решенията на КОНПИ за конфискуване на имущество от 2018 до 2021

Така изглеждат решенията на КОНПИ за конфискуване на имущество от 2018 до 2021. В продължение на почти три години АКФ води съдебна битка с КОНПИ, за да получи достъп до тези решения. В крайна сметка ги получихме днес.

Това са решенията в най-обемната сфера на дейност на КПКОНПИ, в която са заети най-голям брой нейни служители и за която се разходва най-голяма част от над 30 милионния ѝ годишен бюджет[1].

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

През 2018 г. тогавашният председател на комисията Пламен Георгиев издава заповед в нарушение на закона, според която тези решения и всички следващи решения за конфискация са служебна тайна завинаги. Георгиев подаде оставка през 2019 г. след скандала „Апартаментгейт“, започнал с разкрития на АКФ и Свободна Европа.

Решенията са важни, защото именно чрез тях може да се изясни какви проверки са извършени от държавния орган, установените въз основа на тях факти, критериите и правните изводи, довели до извод за наличие на незаконно придобито имущество и до образуване на съдебно дело, силно засягащо имуществената сфера на гражданите.

През 2022 година поведохме дело, за да получим достъп до тези решения по Закона за достъп до обществена информация.

Още през ноември 2022 съдът прецени, че решенията на КОНПИ за конфискация не могат да бъдат „служебна тайна“ и задължи комисията да ги разкрие.

От 2022 г одина насам КОНПИ твърдеше нищожност на еднозначното решение на съда и използваше всякакви процедурни трикове, за да не го изпълни.

През 2023 година АКФ заведе дело в Европейския съд по правата на човека заради липсата на ефективни механизми за защита правото на достъп до обществена информация. Делото беше допуснато за разглеждане и в момента тече срок за становище на държавата.

Опитите на КОНПИ да избегне предоставянето на обществена информация се провалиха в съда. Вместо най-накрая да изпълни решението на съда от ноември 2022 г., с решение от 18.07. 2024  година КОНПИ за пореден път отказа да предостави  текста на решенията си, тъй като според комисията те „съдържали лична информация“.

 С решение от януари 2025 година АССГ обяви решението на КОНПИ от 18 юли 2024 година за нищожно и отново осъди комисията в 14-дневен срок да предостави достъп до обществената информация, поискана през 2022 година. Именно в изпълнение на това решение днес получихме решенията на Комисията.

„Радваме се, че в този случай беше защитено правото на обществото да бъде адекватно информирано за дейността на ключовите държавни институции, макар и с цената на няколкогодишни съдебни битки на национално ниво и дело пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург“, заяви директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев.

Ще анализираме решенията на КОНПИ за конфискация на имущество и ще публикуваме изводите си в следващия мониторингов доклад за дейността на антикорупционните институции в България, който ще публикуваме в края на юни 2025. Ще изискаме предоставяне и на последващите решения на КОНПИ по конфискация.

 

[1] Доклад за дейността на КОНПИ за 2023 г.

 

Водещи новини

Времето