Историците от БАН отбелязват 152 г. от гибелта на Апостола на свободата

Историците от БАН отбелязват 152 г. от гибелта на Апостола на свободата

Институтът за исторически изследвания на БАН представя на уебсайта си дигитализирана изложба „Васил Левски. Места на памет. 1873-1933“. Тя е посветена на 152-годишнината от обесването на Васил Левски и проследява как се създава почитта към националния герой в първите 60 години след трагичната му гибел. Маркирани са основните места на памет, около и чрез които се създава образът на Апостола в колективната памет – от произведенията на Христо Ботев и Иван Вазов и първите биографии от Захарий Стоянов и Стоян Заимов, през откриването на паметниците в София и Карлово, присъствието на Левски в учебниците по история и първото честване на гибелта му, до създаването на Народния комитет „Васил Левски“, който публикува архива му и съдейства за изграждането на къщата-музей в родния му град Карлово.

Изложбата е осъществена съвместно с Централната библиотека на БАН и може да бъде разгледана тук.

Утре от 17:30 ч. постерната изложба „Васил Левски. Места на памет. 1873-1933“ ще бъде открита в Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград.

Сборник с материали от научна конференция, проведена по повод 150 години от гибелта на Апостола на българската свобода, е отпечатан от Издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“. Изданието „150 години безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещия свят“ включва 17 статии и студиина вече утвърдени учени и на млади изследователи от Българската академия на науките, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и редица други научни центрове и музеи в столицата и страната.

Сборникът е предназначен не само за специалисти, но и за по-широк читателски кръг.

Водещи новини

Времето