Министърът на културата Мариан Бачев участва в дискусията за културното наследство, организирана по повод 15-годишнината на инициативата „Чудесата на България“.
При откриването на форума вчера, 10 февруари, министър Бачев посочи, че в навечерието на гласуването на бюджета приема като добър знак, че на форума е цялата общност, която има отношение към културното наследство.
Снимка: "Стандарт нюз"
„Независимо, че идвам от театралната сцена, знам какво има и зад кулисите на археологията и на музеите, и Ви уверявам, че няма да има пренебрегнати сектори. Археологическите и културните обекти трябва да имат устойчиво финансиране, музеите - достойни субсидии“, каза министър Бачев. По думите му културните ни обекти предоставят редица възможности да развием потенциала на културния туризъм; те могат да бъдат и ключови за икономическото развитие на страната ни. „Уникалните светини, които България притежава, са не само свидетелства за миналото ни, но и безценен ресурс за бъдещето. Необходимо е да положим още по-големи усилия в няколко ключови направления“, отбеляза министърът. Той подчерта, че културното наследство не е просто част от миналото, а мост към бъдещето. „Българското наследство е книжнина, традиции, изкуство, но и памет, дух, самочувствие“, посочи министър Бачев.
„Вярвам, че е крайно време да изработим заедно цялостна държавна стратегия за културното наследство. Стратегия, която да бъде устойчива и ориентирана към модерните тенденции в световния културен туризъм. Примерите от страни като Италия и Гърция, показват, че успешното представяне на историческото наследство изисква интегриран подход – от дигитализация и иновативни технологии до ефективно партньорство между държавата, местната власт, специалистите и експертите, бизнеса и гражданското общество“, допълни още министър Бачев. Той бе категоричен, че трябва да се вземат и законодателни мерки за по-добра защита на културните обекти, тяхната социализация, както и за по-силното им интегриране в системата на образованието. А България трябва да бъде по-активна и в глобалните културни инициативи.
„Националната кампания „Чудесата на България“ и организирането на този форум са ярък пример за синергията, която може да бъде постигната между държавата, медиите и гражданското общество. Тези усилия са ценни, защото ни напомнят, че културното ни наследство е не просто част от миналото, а мост към бъдещето“, изтъкна министърът на културата. „Българското наследство не е просто крепости, светилища, храмове и хиляди артефакти в музеите. Българското наследство е книжнина, традиции, изкуство. Но и памет, дух и самочувствие. Всички ние заедно можем да постигнем много повече. Изразявам своята категорична подкрепа за всичко, което ще съхрани и популяризира нашето културно наследство“, каза още министър Бачев. И допълни: „Вярвам, че заедно можем да изградим съвременния образ на България като водеща културна и туристическа дестинация. И да съхраним и популяризираме българското културно наследство за бъдещите поколения“.
Националната дискусия под надслов „SOS за културното наследство” се проведе в София. Форумът бе организиран от общество „Културно наследство” - българският представител на най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство „Европа Ностра”.
Сред официалните участници бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на Комисията по образование и наука в НС проф. Андрей Чорбанов, заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, председателят на общество „Културно наследство” Славка Бозукова, проф. Андрей Чорбанов, председател на Комисията по образованието и науката в Народното събрание, заместник-председателят на Комисията по култура и медиите в Народното събрание Димитър Николов, Искра Михайлова, член на ККМ в НС, доц. Бони Петрунова, проф. Николай Дойнов, доц. д-р Калина Иванова, акад. Васил Николов, проф. Людмил Вагалински, доц. Анета Дончева, председател на УС на Българската библиотечно-информационна асоциация, д-р Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм, Цончо Ганев, зам.-председател на Комисията по туризъм в НС, кметове на общини, проф. дтн инж. Цоло Вутов, който получи наградата „Пазител на наследството“ и др.