На 23 - 24 януари 2025г. представител на Комисията взе участие в третия семинар, част от двугодишния проект „Борба с тръжните манипулации при обществени поръчки: подобряване на съответствието и конкуренцията за обществени поръчки“, организиран от Гръцкото ведомство по конкуренция. Проектът се изпълнява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и се финансира от Европейския съюз по програма „Технически инструмент за подкрепа“ (Technical Support Instrument-TSI) на Главна дирекция „Подкрепа на структурните реформи“ на Европейската комисия. Бенефициенти по проекта са националните органи по конкуренция на шест страни членки на Европейския съюз - Австрия, България, Гърция, Кипър, Румъния и Хърватска. Основната цел е да повиши информираността на институциите и бизнеса за същността и индикациите за тръжни манипулации и да подобри координацията между всички участници в процедурите за възлагане на обществени поръчки (възложители, контролните органи, бизнеса).
На проведения в Атина семинар, насочен към обучение на възложителите в Гърция, експерт от Отдел Антитръст в КЗК запозна аудиторията с постиженията, предизвикателствата и най-новата практика на Комисията в борбата срещу тръжните манипулации. Представени бяха функциите на КЗК в областта на обществените поръчки – като орган, пред който се обжалват актовете на възложителите и като антитръстов регулатор. Съвместяването на тези функции повишава възможностите за идентифициране на тръжни манипулации, събиране на доказателства и качествен експертен анализ на индикаторите за манипулиране. Обърнато бе внимание на необходимостта от добро сътрудничество между възложителите и антитръстовия орган за успешното противодействие на тръжните манипулации. Усилията на КЗК в тази насока, свързани с приемането през 2020 г. на Насоки за противодействие срещу тръжните манипулации в процедурите за възлагане на обществени поръчки на КЗК и проведените обучения на възложители, доведоха до изграждането на ползотворно сътрудничество с възложителите. Все по-често същите установяват индикатори за манипулиране на провежданите от тях процедури и сигнализират КЗК, което води до повече образувани производства и предварителни проучвания за установяване на тръжни манипулации, както и повече решения, с които нарушителите са санкционирани. Представени бяха няколко успешно приключени случаи на разкрити от КЗК картели под формата на тръжни манипулации, образувани въз основа на получени сигнали от различни възложители в България. Присъстващите бяха запознати с установените индикатори за манипулиране, структурата на картелите и отговорността на извършителите.
Предстои експерти от Комисията да вземат участие в следващите семинари по проекта – в Кипър, Румъния и Хърватска, както и в следващата фаза от проекта – семинарите за правоприлагащите органи и за частния сектор.
Повече информация за проекта и за развитието на проектните дейности може да бъде открита на следната страница: