Тълси Габард се обяснява в Сената за руските връзки на Пиер Луврие

Тълси Габард се обяснява в Сената за руските връзки на Пиер Луврие

Номинираната от Тръмп за шеф на националното разузнаване на САЩ Тълси Габард имаше труден момент на изслушването си в Сената, където беше попитана за афера свързана с известния у нас белгийски бизнесмен Пиер Луврие.  Както разкри Ню Йорк Таймс, миналата година тя е пътувала до Рим за събитие във Ватикана, платено от негова фондация. Припомнено беше, че Пиер Луврие е свързан със санкционирани руснаци близки до Кремъл като Константин Малофеев. Тази връзка беше осветена първо в разследване на Биволъ след опита на Луврие през 2014 г. да закупи основните активи на КТБ. В отговор до редакцията ни Пиер Луврие отрича всякакви връзки със санкционирани лица и твърди, че е завел дело срещу Ню Йорк Таймс. 

Путлерист под белгийско прикритие взе Виваком, Дунарит, Авионамс и ТВ7

Бизнесмен в списък за наблюдение на ФБР

В статия на Ню Йорк Таймс от 28 януари т.г. се твърди, че Тълси Габард е пътувала със съпруга си до Ватикана, за да вземе участие във форум организиран от “европейски бизнесмен”, който е бил в списък за наблюдение на ФБР.  Заради това пътуване Габард също е попаднала под наблюдение на федералната агенция, което самата тя с възмущение определя като включване в “списък за наблюдение на терористи”.

Таймс не публикува името на въпросния бизнесмен, тъй като официални лица, с които медията се е свързала, не са обяснили защо той е включен в списъка на ФБР и дали той все още фигурира в него.

Бизнесменът е представен като инвеститор в Русия, който основал фондация и организира периодично срещи във Ватикана между американци, руснаци, украинци и лица от други националности.

Сенатор Марк Уорнър говори за Пиер Луврие и връзката му с Константин Малофеев.

Статията става повод за американския сенатор Марк Уорнър, зам.-председател на сенатската комисия по разузнаването, да попита Тълси Габард на изслушване в Сената кой е платил за нейното пътуване за това събитие. Именно той разкрива името на Пиер Луврие и говори за връзките му с Константин Малофеев, макар и да не произнася правилно имената на двамата.

“Na #Kiev!”

Белгийски консултант, специалист по рисково инвестиране, установил се в Русия от 2010 г. Пиер Луврие се появи в България през 2014 г. с гръмотевичния анонс, че е придобил активи за 900 милиона евро на обявената в несъстоятелност банка КТБ. Белгиецът се обяви за нов собственик на акциите на Виваком, Дунарит, Авионамс, НУРТС и телевизията ТВ7.

Биволъ проучи неговата биография и откри постове в социалните мрежи, в които Луврие  се отзовава позитивно за анексията на Крим от Русия и се снима с новия руснак Жерар Депардьо.

Новият телеком магнат Пиер Луврие и “новият руснак” Жерар Депардьо

В материал на разследващия журналист Христо Грозев се цитират и други негови изяви като монтираната с Фотошоп снимка с оръжие в ръка и призива Na #Kiev! и снимка с Игор Гиркин /Стрелков/, бивш офицер от руските служби и главно действащо лице в сепаратисткото движение в Крим, Донецк и Луганск.

Напред към Киев!

С Игор Гиркин – Стрелков

Разследването за Луврие акцентира и върху връзките му с руския олигарх Константин Малофеев през фонда на Луврие CFG и фонда на Малофеев Marshall Capital, за които има информация в авторитетния делови руски вестник “Ведомости”.

Тогава Пиер Луврие изпрати до редакцията ни право на отговор, в което отрече да има отношения с Малофеев или с други санкционирани лица и да е поддръжник на руските интереси.

Но в социалните мрежи все още са налични възторжените постове на Луврие, който празнува руската анексия на Крим. 

След разкриването на тази руска връзка, сделката на Луврие за стратегическите обекти Виваком, Дунарит, Авионамс и НУРТС пропадна. Българската прокуратура му образува дело и запорира акциите му в Люксембург, вероятно след намесата на Делян Пеевски и друга руска групировка около банката ВТБ, които също желаеха активите на КТБ. В крайна сметка Луврие се отказа от сделката и върна акциите на Цветан Василев.

Няколко години по-късно тази сделка отново стана обект на медиен интерес, след като прокуратурата арестува председателя на движение “Русофили” Николай Малинов за шпионаж в полза на Русия. Сред документите, иззети от дома му, има и докладна записка /виж тук/, в която се твърди, че точно с Малофеев е уговорено придобиването на Виваком, Дунарит, Авионамс и НУРТС.

“С цел създаване на адекватна икономическата основа за нашата дейност предприехме действия за безвъзмездно прехвърляне на активи за над милиард и половина евро от бившия български банкер Цветан Василев на руския бизнесмен Константин Малофеев. Тези активи не трябваше да попадат в български ръце, защото българската държава с цялата си мощ щеше да попречи на тяхното владеене и ползване. Контакт с Константин Малофеев се осьществи по препорька на Игорь Шогалев и генерал Леонид Решетников.” – пише в докладната, след което са описани активите: Виваком, Дунарит и Авионамс и телевизията ТВ7.”

Не е ясно до кого е адресирана тази докладна записка, но намеренията зад тази инвестиция са очевидни:

“Считаме, че при наложените ценови нива и със съгласието на групата на Константин Малофеев, „ВИВАКОМ” би могла да остане под контрола на руски стратегически инвеститор при цена до 800-850 млн. евро за цялата компания, което е с 200-400 млн. евро под реалната й пазарна стойност. Наред с това не бива да се пренебрегва и фактът, че в активите на компанията на практика е включена най-голямата сателитна станция в България – ПЛАНА – покриваща сектор от западното крайбрежие на Африка до Далечния Изток, както и цялата телевизионна и телекомуникационна структура в България, включваща около 850 телевизионни кули.”

 

“Последното е от особено голямо значение за стратегическите планове на Кремъл, тъй като през тази инфраструктура минава и контролът на РВД, включително на натовски военни самолети. Така руснаците могат да научат повече за техните характеристики, планираните ремонти и друга ценна информация”  – коментира за Биволъ експерт от военното разузнаване.

Макар че името на Пиер Мишев Луврие не се появява в тази докладна записка, ясно е, че става дума за същата сделка. И ако документът се явява автентичен, за което до момента няма потвърждение от български съд, то излиза, че ролята на Луврие не е на реален инвеститор, а на прокси, за да се прикрие истинския купувач – Константин Малофеев.

Луврие: “Клевети! Срам за журналистиката и американското разузнаване. Не ми публикувайте името.”

Попитан за коментар относно връзките му с Малофеев, Пиер Луврие отговори, че срещу него тече клеветническа кампания и той е завел съдебни искове срещу медиите, които тиражират тази информацията.. 

“Нямам никакви връзки и никога не съм имал с нито едно санкционирано лице. Никога не съм имал връзки с него. Всъщност, заведох му иск, когато той се опита да разграбва моите придобивки в България, и подадох наказателна жалба срещу него и неговите поддръжници. Тази кампания по онова време, свързваща ме с него, по-късно бе доказана като платена от българската мафия, която не беше доволна от придобивките ми там, които анулирах поради токсичната среда”.

Факт е, че медиите свързани с олигарха Делян Пеевски, санкциониран за корупция по закона “Магнитски”, обилно отразиха разкритията на Биволъ за симпатиите на Луврие към руския империализъм и неговите бизнес отношения с Малофеев. Но от друга страна са факт и самите руски връзки, които са документирани. Завладяването на стратегическите предприятия от портфолиото на КТБ се превърна в зона на конфликт на поне две руски групировки, близки до Кремъл, които зад подставени лица се стремяха да сложат ръка върху тях. В тази битка, може да се каже, че надделяха интересите на ВТБ, които съвпадаха с тези на Делян Пеевски в конфликта му с Цветан Василев. 

Помолен да предостави информация за искове и наказателни жалби срещу Малофеев Луврие отговори, че адвокатите му “събират обширно досие с всички доказателства по този въпрос”, но не даде повече конкретика.

“Имам всички доказателства, че влязох в България добросъвестно, точно в момента, когато реших да спра да инвестирам в Русия, поради първоначалните санкции. От всички останали международни финансови институции, които останаха в Русия до инвазията ѝ в Украйна през 2022 г., аз бях един от първите, които напуснаха Русия… през 2014 г.” – подчерта той.

Френски полковник с фалшив адрес в посолството пое контрола на “Дунарит”

 

Пиер Луврие е живял в Москва от 2010 до март 2015.

 

Тук има известно разминаване с реалността, тъй като Луврие официално има адрес в Москва поне до март 2015 г., както става ясно от документ наличен в Документите Пандора, с който Биволъ се запозна. Удостоверението от белгийското посолство в руската столица сочи, че Луврие се е установил там през 2010 г. и към март 2015 г. още е имал адрес в Москва. Този документ е предявен при регистрацията на една от многобройните му офшорни фирми.

Лобист за мир, но чий?

Появата на Луврие в Рим като организатор на събития, на които са присъствали и високопоставени американци, е нов епизод от неговата кариера, която след 2016 г. се свързва вече с Groupe Clementy – специализирана в реструктуриране на предприятия и инвестиции при специални обстоятелства. 

Освен това бизнесменът се представя като лобист за мир между Русия и Украйна. “Убеден, че мирът не само е възможен, но и необходим в Украйна, Пиер Луврие продължава да играе дискретна роля в търсенето на решение за тази страна в Централна Европа” – пише в страницата му в Wikipedia.

В рамките на тези усилия е и конференцията във Ватикана, на която е била поканена Тълси Габард. Връзките на Луврие със Светия Престол идват от работата му с Понтификалния университет на Светия Кръст където той помагал за създаването на програма за обучение за управление на икономическите активи на Католическата църква.

Критиците на белгиеца обаче не са забравили симпатиите му към руския империализъм и считат, че тези дейности са форма на мека сила, дирижирана от Кремъл, чрез прокарване  на наративи за мир, но при условията на Москва.

В България или във Ватикана, появата на Луврие вещае турболенции. Този път чак до Капитолия.

Заглавен колаж: Пиер Луврие с оръжие и хаштаг #NaKiev  /Instagram/ и Тълси Габард на изслушването в Сената на 30 януари т.г.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

Like this:

Like Loading...

Свързани

Водещи новини

Времето