АКФ публикува анализ за противодействието на корупцията и конфликта на местно ниво

АКФ публикува анализ за противодействието на корупцията и конфликта на местно ниво

 

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Днес Антикорупционният фонд (АКФ) публикува анализ за противодействието на корупцията и конфликта на местно ниво.

„Докладът се стреми да повиши публичната осведоменост за това как местните антикорупционни органи извършват дейността си и какви са резултатите от нея. Направеният анализ и препоръки целят да допринесат за подобрение на законодателната рамка, както и за по-добро правоприлагане и прилагане на добри практики от административните органи с цел ефективно противодействие на корупцията“, коментира Даниела Пенева, един от авторите на доклада.

Изследователската работа по анализа беше проведена през 2024 година в рамките на проект „Местна власт: противодействие на корупцията и конфликта на интереси на местно ниво“, изпълняван от АКФ. Изследователският екип – Даниела Пенева, Лора Георгиева, София Желева си постави за цел да изследва дейността на местните антикорупционни органи, в чиято компетентност е да установяват конфликт на интереси и да противодействат на корупцията. „Изследователският екип се стремеше да представи съществуващите предизвикателства на ниво законодателство и правоприлагане, да изследва възможните решения и приложимите добри практики“, разказва Даниела Пенева.

Екипът на АКФ отправи събра цялата налична публична информация за дейността на местните органи за противодействие на корупцията и конфликта на интереси към общинските съвети на 27 общини, а именно: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Добрич, Казанлък, Кърджали, Монтана, Павликени, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, Сандански, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Созопол, Стара Загора, Хасково, Шумен, Ямбол.

Събраната от 27-те общини информация обхваща периода януари 2018 г. – май 2024 г. и се фокусира върху това дали се разглеждат производства за конфликт на интереси, какъв е броят на получените сигнали за корупция и за конфликт на интереси, какъв е броят на установените конфликти на интереси, има ли извършени проверки, има ли препращания към други компетентни органи.

Докладът анализира законодателната рамка, регулираща производствата по установяване на конфликт на интереси, провеждани от органите на местното самоуправление и практиката на антикорупционните институции на местно ниво на база на постъпилата информация от 27 общини в страната с разнороден профил. Докладът представя съществуващите предизвикателства на ниво законодателство и правоприлагане, изследва възможните решения и приложимите добри практики. Направеният анализ и препоръки целят да допринесат за подобрение на законодателната

рамка, както и за по-добро правоприлагане и прилагане на добри административни практики с цел ефективно противодействие на корупцията.

Анализът на правоприлагането установява следните тенденции:

· Изключително ниска ефективност на антикорупционните институции на местно ниво;

· Малък брой подадени сигнали, индикатор за ниско доверие в институциите;

· Липса на служебно начало: Призваните органи да противодействат на корупцията не разглеждат сигнали по собствена инициатива;

· Формализъм при разглеждане на постъпилите сигнали;

· Подадени анонимни сигнали не се разглеждат изобщо;

· Непоследователност при провеждане на производствата.

Експертите на АКФ правят следните законодателни препоръки за повишаване на ефективността на съществуващия антикорупционен модел на местно ниво:

· правилно конструиране на понятието „конфликт на интереси“;

· въвеждане на единен орган за противодействие на корупцията в отделните общини;

· премахване на забраната за разглеждане на анонимни сигнали;

· създаване на гаранции за независимост на антикорупционните институции;

· възможност на всеки гражданин или организация да оспорва актовете, постановени в условия на конфликт на интереси

В заключение са дадени препоръки за добри практики, които биха повишили доверието в институциите, включително биха допринесли за превенция и повишаване на ефективността при противодействие на корупцията:

· Повишаване на прозрачността и отчетността на местната власт;

· Публичност на проверките за конфликт на интереси или корупционни действия;

· Въвеждане на политики за предотвратяване на конфликт на интереси.

Текстът на анализа е достъпен от тук:

Проектът PROTEUS се съфинансира от Европейска изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) чрез програмата на Европейския съюз „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV).

Изявленията и мненията, изразени в рамките на дейностите по проекта, принадлежат единствено на фондация „Антикорупционен фонд“ и не отразяват непременно вижданията на Европейския съюз или Европейска изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейския съюз, нито финансиращия орган по програмата носят отговорност за тях.

 

заключителен доклад_30.01.25 (1)

Времето