Експерти от „Национален парк Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Експерти от „Национален парк Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната. Те отговаряха за обследването на 6 големи и няколко по-малки водоема, не попадащи в пределите на Парка, където отчетоха наличието на повече от 3 000 водолюбиви птици, сред които най-много бяха представителите на видовете зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), лиска (Fulica atra), голяма бяла чапла (Ardea alba) и др. Сред видовете с не толкова многобройна численост, които бяха установени при преброяването са зимно бърне (Anas crecca), бял ангъч (Tadorna tadorna), малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), голям гмурец (Podiceps cristatus) и др. Освен водолюбивите птици интерес представляваха и наблюдаваните ята от видовете зеленика (Carduelis chloris) – над 1000 индивида и обикновен скорец (Sturnus vulgaris) – повече от 1500 бр. Два от водоемите – язовир Копринка и Рибарници "Николаево" бяха посетени съвместно с представители на СНЦ „Зелени Балкани“.

Кампанията, която се провежда през втората седмица на месец януари всяка година, има за цел да установи числеността и видовото разнообразие на птиците, както и тяхната динамика. Обект на обследване са и местата на струпване, на които зимуват, състоянието на тези местообитания, потенциалните и реалните заплахи за видовете и техните хабитати, с цел при необходимост да бъдат набелязани и предприети действия за тяхното опазване, както и устойчиво ползване на ресурсните видове.

Инициативата стартира през 1967 год. от Международното бюро за изследване на водолюбивите птици, като резултат от усилията на учени и граждани, интересуващи се от опазването и проучването на птиците и техните местообитания. Към днешна дата в мониторинговата програма участват 143 страни по целия свят, като те са групирани в 5 региона на база основните миграционни потоци на птиците. По данни на Wetlands International, които в наши дни са организаторите на международно ниво, всяка година по време на събитието се преброяват над 30 милиона птици по целия свят, което го прави една от най-мащабните, а и най-продължителни програми за мониторинг на биоразнообразието в глобален план.

България се включва и участва ежегодно от 1977 год., като среднозимното преброяване се провежда в рамките на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие и се организира от  Изпълнителната агенция по околна среда съвместно с Българското дружество за защита на птиците, като при провеждането й се включват множество организации-партньори като Дирекциите на Националните и Природните паркове, Българска академия на науките, Изпълнителна агенция по горите, НПО и много доброволци, любители на птиците.

Водещи новини

Времето