РИОСВ - Враца взе участие в 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици

РИОСВ - Враца взе участие в 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици

В периода 16-19 януари 2025 г. се проведе 49-то среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България.

На 16 януари в преброяването се включиха представители на РИОСВ – Враца, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Дирекцията на природен парк „Врачански Балкан“. Те извършиха мониторинг на числеността и видовия състав на зимуващите водолюбиви птици по поречието на река Искър в участъка от с. Люти брод, община Мездра, до гр. Червен бряг, както и на язовир „Дъбника“ край гр. Враца.

От обходените маршрути най-голямо струпване на водолюбиви птици беше наблюдавано на язовир „Дъбника“. Сред установените видове се открояваха лиските и зеленоглавите патици, наред с кафявоглавата потапница, зимното бърне, голямата бяла чапла, зеленоногата водна кокошка, големия корморан, малкия и големия гмурец.

Особен интерес за наблюдателите тази година представляваше кафявоглавата потапница – световно застрашен вид, който в България се среща предимно по Черноморието и поречието на река Дунав. Въпреки, че има изолирани находища и във вътрешността на страната, нейното присъствие за втора поредна година в язовир „Дъбника“ потвърждава тенденцията за нарастване на числеността на този вид в България.

Впечатляващо наблюдение беше и присъствието на морски орел на язовир „Дъбника“. Този вид беше регистриран и през миналогодишното преброяване в обхождания участък на река Искър.

По поречието на река Искър интерес за наблюдателите представляваха земеродното рибарче, зимното бърне и зеленоногата водна кокошка.

Броят и видовият състав на зимуващите птици са в тясна зависимост от редица фактори, включително метеорологичните условия, наличната хранителна база и демографските параметри на популациите (гнездови успех, емиграция, имиграция). Сравнително меката зима през настоящия период на наблюдение оказа влияние върху числеността и видовото разнообразие на регистрираните птици.

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се координира от Wetlands International и се осъществява в цяла Европа с цел да се определи размерът, видовия състав, разпространението на зимуващите популации от водолюбиви птици и да се оцени състоянието на влажните зони, където те зимуват. У нас то се провежда в началото на всяка година в рамките на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР), а събраните данни в резултат от преброяването се предоставят за обобщаване на Изпълнителна агенция по околна среда. На международно ниво информацията се обобщава от организацията Wetlands International.

Водещи новини

Времето