„Дестинация Балкани“ събра четирима министри от две държави в София

„Дестинация Балкани“ събра четирима министри от две държави в София

Стъпките за откриване на директна въздушна линия между София и Подгорица бяха обсъдени на среща в София между вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, министрите на туризма на двете държави Мирослав Боршош и Симонида Кордич и министъра на транспорта на Черна гора Мая Вукичевич.

С това бе отбелязано началото на разговорите за „Дестинация Балкани“, създаването на общ туристически продукт и директна въздушна свързаност между двете столици. Ще бъде излъчена работна група от четирите министерства, която активно да работи за откриването на директна самолетна връзка между двете страни.

Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов заяви, че ще окаже пълна подкрепа и съдействие за стартиране на директна въздушна линия София – Подгорица. „Европейският пазар е либерализиран и имаме всички условия за авиовръзка между нас, а тя би спомогнала значително за развитие на туризма и икономическите контакти“, подчерта вицепремиерът Караджов. 

Той отбеляза, че целта е да се привлекат повече пътници, така че линията да е икономически изгодна. „От друга страна летище София предлага намаления на цените за обслужване при пътуване между новоразвиващи се дестинации, което е добър стимул за компаниите”, допълни още Гроздан Караджов.

Министър Боршош подчерта, че сътрудничеството между балканските държави е важна предпоставка за по-доброто позициониране на региона и за изграждането на неговия положителен имидж на световната туристическа сцена. „С подписването на съвместния план с Черна гора и с концепцията за „Дестинация Балкани“ показваме, че можем да работим заедно, за да създадем интегриран туристически продукт, който ще привлече туристи от далечни пазари“, отбеляза той.

Министър Боршош допълни, че Балканите не са просто географски регион – те са мост между култури, история и традиции. Доказателство, за което са паметниците на ЮНЕСКО, които само в България са 10 природни и културни обекта.

Общо бе мнението, че интегрираният туристически продукт между балканските страни ще бъде от полза не само за туризма, но и за цялостното икономическо развитие на региона. „Дестинация Балкани“ има за цел да обедини усилията на държавите от Балканите в предлагането на общи туристически пакети, насочени към привличане на посетители от далечни страни като Япония, САЩ, Китай, Индия, Латинска Америка и др. В допълнение, инициативата за създаване на въздушна свързаност между балканските столици, като откриването на директна линия София – Подгорица през 2025 г., ще улесни не само туристическите пътувания, но и бизнес връзките, като затвърди региона като единна, конкурентоспособна и устойчива дестинация.

Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич, подчерта че автентичността, гостоприемството и досегът до природата са само част от това, което балканският туристическият продукт може да предложи на туристите. „Туристите се нуждаят от дигитален детокс, който Балканите могат да им предложат“, заяви още тя. „За нас е много важна въздушната свързаност и за нас е важно това да се случи възможно най-скоро“, каза и черногорският министър на транспорта Мая Вукичевич.

Срещата между министрите на туризма и транспорта на двете страни е важна стъпка към реализирането на визията за „Дестинация Балкани“ и е ключов елемент за устойчивото развитие на туризма в региона.

Водещи новини

Времето