Професионалното образование обхваща около половината от всички ученици в гимназиален етап и се предлага във всяка една област на страната, варирайки от около 40-45% от приема в столицата и Кърджали до над 70% в Монтана и Враца (писахме за това).
Подробните данни, които ИПИ събра от всички Регионални управления на образованието (РУО) в страната за план-приема през настоящата 2024/2025 г., показват къде и какво се учи, кои са най-разпространените и най-бутиковите професии в план-приема и какви са новостите в професионалното образование.
Най-много и най-малко
През настоящата учебна година са приети ученици в общо 142 професии. Най-много са учениците в направленията:
- Техника (основно в професията Техник на транспортна техника) – над 9000;
- Информатика (основно в професиите Икономист-информатик и Организатор Интернет приложения) и Услуги за личността (основно Ресторантьор и Готвач) – по над 5500;
- Изкуства (основно в професията Дизайнер), Стопанско управление и администрация (основно в професията Икономист) и Селско, горско и рибно стопанство (основно в професията Техник-растениевъд) – по над 3000.
За близо половината професии пък приемът е за под 100 места годишно. Докато някои професии наистина изглеждат екзотично и всички завършили трудно биха се реализирали, голяма част от типичните за техникумите в миналото професии – като Заварчик, Стругар, Шлосер, Строител – са малко застъпени и в тазгодишни прием (с по под 100 места).
Най-често и най-рядко
Единствено професията Техник на транспортна техника присъства в план-приема на всяка една от 28-те области. В 27 области се учи за Готвач, а в 25 – за Ресторантьор, Икономист и Икономист-информатик.
От другата страна са професии, които се предлагат само в една област. Такива са общо 26 професии, сред които Бижутер в Пловдив, Кинолог в Монтана, Обущар в Пазарджик, Растениевъд в Стара Загора, Животновъд в Ямбол.
Част от професиите, които могат да се придобият само в една област в средното професионално образование
Най-ново и най-остаряло
През настоящата година три професии, за които няма прием в предходните години, отново се възраждат. Става въпрос за по 13 места (половин паралелка) в професиите Библиотекар (в Монтана), Дърворезбар (в Пловдив) и Оператор в минната промишленост (в Златица, област София).
Същевременно шест от професиите, за които има прием през предходната учебна година, през тази не се предлагат – това са Музикант-вокалист, Техник-геолог, Корабостроителен техник, Работник в озеленяването, Камериер, Помощник-инструктор по фитнес.
***
На фона на тези данни професионалното образование и тази година продължава да не отговаря на нуждите на пазара на труда (писахме за това), дуалното образование отново е слабо застъпено – включени са едва 9% от учениците от общия прием (писахме и за това), а кариерното ориентиране липсва.