Заместник-министър Василева: С двойно увеличен бюджет за развитие на малките населени места ще стартират стратегиите по подхода ВОМР

Заместник-министър Василева: С двойно увеличен бюджет за развитие на малките населени места ще стартират стратегиите по подхода ВОМР

С двойно увеличен бюджет за развитие на малките населени места ще стартират стратегиите по подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР). Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на тематична работна среща за обсъждане на насоките за кандидатстване по подхода, в МЗХ. В срещата участваха представители на Асоциация Българска национална ЛИДЕР мрежа, Националната асоциация на МИГ в България, Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) кметове и други заинтересовани страни.

Тя уточни, че за общини с население по-малко от 15 хил. жители, средствата нарастват на 2,3 млн. евро, а за тези с над 15 хил. жители на - 3 млн. евро за една стратегия. Д-р Василева обясни, че се очаква около сто местни инициативни групи (МИГ) да бъдат подпомогнати по подхода, като териториалният обхват включва почти всички населени места в страната, с изключение на тези с население над 30 хил. души.

Прилагането на подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) има за цел подобряване на условията на живот, насърчаване на устойчивата заетост, образованието и опазването на околната среда в малките населени места. Чрез стратегии за ВОМР ще се подкрепят проекти, които създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот, стимулират местния бизнес и забавят обезлюдяването. „Нашето намерение е ВОМР да бъде по-достъпен, по-ефективен и максимално полезен за развитието на местните общности. Заедно можем да постигнем устойчиво развитие и по-добро качество на живот за хората в малките населени места“, подчерта още тя.

Споразуменията за изпълнение на стратегиите ще се сключват само между МИГ и Управляващия орган, което ще елиминира административните забавяния. „Целта е да се улесни прилагането на ВОМР чрез унифицирани условия и опростени разходи“, допълни заместник-министърът.

Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева, като 75 на сто от него представляват средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а останалите включват допълващото финансиране от другите оперативни програми. Финансирането покрива до 100% от разходите за проекти, свързани с управление, сътрудничество и развитие на териториалната идентичност, като се акцентира върху младите и малките стопанства.

Заместник-министър Василева изрази увереност, че приемът по ВОМР ще стартира в началото на месец февруари 2025 г., след финализиране на общественото обсъждане на насоките.

Участниците изказаха удовлетвореност към настоящия екип на МЗХ за своевременната организация по стартиране на приема по подхода и благодариха за активното сътрудничество и конструктивните дискусии, които поставиха основата за ефективни и приложими решения в подкрепа на местното развитие.

Водещи новини

Времето