Д-р Георги Тахов бе предложен за министър на земеделието и храните в проектосъстава на редовния кабинет с кандидат за министър-председател Росен Желязков. Пред журналисти в Министерски съвет, минути, след като бе върнат изпълнен мандат, министър Тахов изрази готовност да продължи работата по осъществяване на стратегическите цели в сектор „Земеделие“. „Още от встъпването ми в първия служебен кабинет, аз съм си поставил стратегически цели, които наистина изискват време. Искам да благодаря, че усилията, които положихме по тези стратегически цели, бяха оценени“, каза още министърът на земеделието и храните.
Георги Тахов е доктор по икономика, специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“. Той притежава и магистърски степени по „Счетоводство и контрол“ от ВФСИ „Д. А. Ценов“, Свищов, „Право“ от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността, и обществения ред“ от Академията на МВР. Специализирал е икономика и управление на промишлеността в Германия. Георги Тахов притежава дългогодишен управленски опит в Националната агенция за приходите. От август 2022 до април 2024 г. е изпълнителен директор на ДФ “Земеделие“ - периодът, за който получи най-висока оценка от Европейската сметна палата.
По време на управлението си като служебен министър, д-р Тахов реши проблема с изплащането на т.нар. украинска помощ на земеделските стопани. Стартирани бяха и първите приеми по интервенции, финансирани чрез ЕЗФРСР от Стратегическия план. В момента отворени за кандидатстване са шестте процедури за проектни предложения за нови, малки и млади стопани, иновации, групи и организации на производителите и облагородяване на селските райони. Предстои да стартира приемът по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за новия период 2023 – 2027 г.
Сред приоритетите на министър Тахов и екипа му е модернизирането на напоителните системи, с цел увеличаване на площите с изградена система за напояване с над 2,5 млн. дка, а в дългосрочен план да достигнат 8 млн. дка. Към момента са модернизирани и рехабилитирани 10 обекта, което осигурява 50% икономия на вода и увеличаване на поливните площи с над 38 000 дка. Възложено е и проектирането на 41 хидромелиоративни съоръжения за напояване на земеделски култури.